Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brezilya Reali Artan Corona Ölümleriyle Ayın En Düşüğüne Yakın Seyrediyor

Brezilya, dünya genelinde en fazla Covid-19 vakasına sahip üçüncü ülke olurken, can kaybı 18 bine yaklaştı. Ülke para birimi ise bu olumsuz tablo etkisiyle düşüş eğiliminde hareket ediyor.
Brezilya Reali Artan Corona Ölümleriyle Ayın En Düşüğüne Yakın Seyrediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs salgını ilk olarak Çin’de başlamasına rağmen burada iki ay gibi kısa bir süre içinde kontrol altına alındı. Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan virüsün merkez üssü de sık sık değişti.

Amerika Birleşik Devletleri halen 1 milyon 528 bin vaka ve 91 bin 938 can kaybıyla salgından en fazla etkilenen ülkeler arasında ilk sıralarda geliyor. ABD’deki durum Mart ayından bu yana süregeldiği için izlenen grafik olağan karşılansa da bazı ülkelerdeki tablo çok farklı.

Bunlar arasında Rusya ve Brezilya son günlerde artan vakalar nedeniyle listenin üst sıralarına yerleşmiş durumda. Rusya güncel verilere göre 308 bin 705 pozitif Covid-19 vakası ile ikinci sırada yer alıyor. Şu ana kadar bildirilen ölü sayısı ise 2 bin 972. Brezilya ise artan vakalarla Amerika’nın yeni merkez üssü konumuna geldi.

Brezilya’da son 24 saat içinde en yüksek ölüm bildirildi.
Brezilya Corona Vakaları
Kaynak: Worldometer

Güney Amerika ülkesi Brezilya, salgın konusunda her geçen gün daha karamsar bir tablo sergiliyor. Brezilya’da şu ana kadar 271 bin 885 vaka rapor edildi. Vaka sayısı bakımından ABD ve Rusya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Son 24 saat içinde 1179 kişi daha hayata veda ederken, toplam can kaybı 17 bin 983 oldu. 8 bin 318 durumu kritik hasta olduğu biliniyor.

Brezilya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugüne kadar iyileşen hasta sayısının toplam vakanın %39,3’üne denk geldiği bildirildi. Sağlık çalışanlarının ve hükümetin herkesle yakından ilgilendiği söylendi.

GCM Yatırım Banner
Brezilya İyileşen Hasta ve Yeni Vakalar
Kaynak: Worldometer

Son 24 saat içinde bugüne kadar en fazla ölüm gerçekleştiği belirtilirken, bir yandan da “Bunun nedeni, bildirimlerin ancak ölüm nedenlerinin araştırılmasından sonra gerçekleşmesidir. Aslında son üç günde 225 ölüm meydana geldi.” açıklamasına yer verildi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Covid-19 ilaçlarını da içeren 509 üründe ithalat vergisinin sıfırlandığını söyledi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs tedavisinde doğrudan kullanılan, Ulusal Belediye Sağlık Sekreterlikleri ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanmış 80’den fazla ilaçta ithalat vergisinin tamamen kaldırıldığı belirtildi.

Hükümetin, pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak için gerekli olan tüm malzemelerin temin edilmesi adına gereken düzenlemeleri yaptığı aktarıldı.

Brezilya realinin bir aylık performansına bakıldığında, en kötü seviyelerde olduğunu görmekteyiz.
Brezilya Reali Düşüşte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Brezilya reali kurunun 20 Nisan – 20 Mayıs arasındaki hareketliliğini incelediğimizde en yüksek 1,3295’i, en düşük ise 1,1688’i görmüş. Salgının giderek kötüleşmesi ve rekor düzeyde can kayıplarının bildirilmesi de kur üzerinde baskı yaratıyor.

TSİ 16:56’da, 1 Brezilya reali 1,1942 Türk lirasından işlem görüyor.  Kur son bir ay içinde %11,21 oranında düşüş gösterdi. Gün içinde 1,1783  – 1,1933 arasında gezinen real, ayın en düşüğüne yaklaşmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.