Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brezilya Ekonomisi 2Ç20’de Muhtemelen En Kötü Çeyreklik Düşüşünü Yaşadı

İlk çeyrekte yüzde 1,5 daralan Brezilya ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 9,4 oranında düştüğü tahmin edildi. Detaylar şu şekilde;
Brezilya Ekonomisi 2Ç20’de Muhtemelen En Kötü Çeyreklik Düşüşünü Yaşadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Salgından en çok etkilenen ikinci ülke konumundaki Brezilya için gelen yeni tahmin, ekonominin ikinci çeyrekte muhtemelen yüzde 9,4 düştüğünü gösterdi. İlk çeyrekte ekonomi önceki çeyreğe göre yüzde 1,5; önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 0,3 oranında küçülmüştü.

Reuters tarafından yapılan yeni anket ise ekonominin koronavirüs etkisiyle ikinci çeyrekte yüzde 9,4 oranında düştüğüne işaret etti ki bu şimdiye kadar kaydedilen en kötü üç aylık dönem anlamına geldi.

Başkan Jair Bolsonaro‘nun COVID-19’la başa çıkmak için mali harcama paketi başlatmasının ardından ekonomik faaliyetler yeniden canlanmaya başlasa da iyimserlik, bu yaklaşımın çok uzun süre benimsenirse orijinal kemer sıkma gündemini rayından çıkarabileceği korkularıyla zedelendi.

1 Eylül’de açıklanacak son GSYİH verilerinin Ekonomi Bakanı Paulo Guedes’in duruşunu hızla aşındıran geniş girişimin kapsamı hakkında şiddetli bir tartışmayı başlatmak üzere olduğu söylendi.
Brezilya Ekonomi İlk Çeyrek Yüzde 1,7 Büyüdü
Kaynak: Trading Economics

Ayrıca artan bütçe açığı da ekonomistler arasında endişelere yol açmıştı. Zaten Temmuz başında Brezilya hükümeti daha yüksek borç ve açık uyarısı yapmıştı.

Öte yandan 17-21 Ağustos tarihleri arasında anket yapılan 33 ekonomistin ortalama tahminine göre GSYİH, ilk çeyrekteki yüzde 1,5’lik düşüşün ardından, Nisan-Haziran’da çeyreklik bazda muhtemelen yüzde 9,4 oranında düştü. Tahminler yüzde eksi 7,5 ile yüzde eksi 13,6 arasında değişti.

GCM Yatırım Banner
Hemen hemen tüm katılımcılar, GSYİH bileşenlerinin performansına ilişkin soruları yanıtlarken özel harcamaları ve yatırımı ikinci çeyrekte ekonomiyi sürükleyen faktörler olarak nitelendirdi.
Brezilya 23 Ağustos Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Yıllık bazda düşüşün tahmini büyüklüğü ise ikinci kez azaltılarak Mayıs’taki yüzde 12,7’lik beklentiden yüzde 10,7’lik daralma beklentisine dönüştü.

Bu arada ülkedeki koronavirüs tablosuna bakıldığında toplam vaka sayısının 3,6 milyonu, ölüm sayısının ise 114 bini aştığı görülüyor. Vaka eğrisindeki yükseliş sürerken yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere günlük yeni vakalardaki durum da farklı değil. Son olarak 23 Ağustos’ta kaydedilen yeni vaka sayısı 23 bin 85 olmuş.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.