Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Sterlini, Brexit’te Ticaret Anlaşması Söylemleriyle Yükseldi

AB'nin en büyük Brexit müzakerecisi, ticaret anlaşmasının ulaşılabilir olduğunu söyleyerek, İngiliz sterlininin güçlenmesini sağladı.
İngiliz Sterlini, Brexit’te Ticaret Anlaşması Söylemleriyle Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecine koronavirüs pandemisi ile ara verildi. Ancak salgının kontrol altına alınmaya başlanmasıyla Brexit konusundaki çalışmalara yeniden başlandı. Buna karşın salgın öncesi dönemden farklı bir süreç yaşanmıyor.

AB’nin baş müzakerecisi olan Michel Barnier, birliğin İngiltere ile bir ticaret anlaşmasına varmasının hala mümkün olduğuna dair sinyaller verdi.
GBP/USD Paritesi Yükseliş Eğilimi
Grafik: Paratic Piyasalar

Barnier’in söylemlerinin ardından sterlin güçlenerek, başta dolar olmak üzere para birimleri karşısında yükselişe geçti. Güne 1,2947 seviyesinden başlayan GBP/USD paritesi, söylemlerin ardından 1,3052 seviyesine kadar yükseldi. Daha sonra %0,72 oranına artıda 1,3044 seviyesinden alıcı bulmaya başladı.

EUR/GBP paritesi ise güne 0,913 seviyesinden başladıktan sonra bir süre yataya yakın seyretti. Ardından dik bir düşüş kaydederek TSİ 11:00’de 0,9081 seviyesine kadar geriledi. Daha sonra %0,46 oranında kayıpla 0,9091 seviyesinden işlem görmeye başladı.

Güne 10,1852 liradan başlayan sterlin kuru, yükselişle seyrederken TSİ 10:05’te 10,1636 liraya kadar dik bir düşüş yaşadı.
Sterlin Kuru Yükseliş Eğilimi
Grafik: Paratic Piyasalar

Düşüşün ardından dik bir çıkış kaydeden sterlin kuru, 1 saat sonra 10,2390 liraya kadar yükseldi. Daha sonra %0,40 oranında artıda 10,2277 liradan işlem görmeye başladı. Sterlin kuru, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden işlem görürken, Türk lirasındaki değer kaybı devam ediyor.

Michel Barnier, “Karşılaştığımız zorluklara rağmen her iki taraf da yapıcı bir şekilde çalışmaya istekliyse her iki taraf da uzlaşmaya istekliyse ve önümüzdeki birkaç gün içinde yasal metinler temelinde ilerleme kaydedebilirsek ve eğer önümüzdeki birkaç gün içinde en zorlu konular olan anlaşmazlık noktalarını çözmeye hazırız,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Barnier’in yorumu, yatırımcılara müzakereleri aylardır aynı üç konu üzerinde takılı kalmış olsa da İngiltere ile AB arasında bir ticaret anlaşmasına varılacağı konusunda biraz iyimserlik verdi. Geçen hafta İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ihracatçıları AB ile anlaşma yapmamaya hazırlanmaları konusunda uyarmıştı. Ancak hükümetten bir sözcü, AB müzakerecilerinin müzakerelere yaklaşımını değiştirmemesi durumunda Londra’ya gelmelerine gerek olmadığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.