Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BP’ye Rusya’dan Çıkış Maliyeti: 20,4 Milyar Dolarlık Zarar

İngiliz petrol ve enerji devi BP, üç aylık kazanç bilançosunu açıkladı. Süregelen savaşta Rusya’dan çekilen şirket zarar etti. İşte detaylar;
BP’ye Rusya’dan Çıkış Maliyeti: 20,4 Milyar Dolarlık Zarar
HABER GİRİŞ

Bugün açıklanan kazanç bilançosuna göre BP, savaş nedeniyle Rusya’daki Rosneft hissedarlığından çıkma kararı nedeniyle zarar açıkladı.

Savaşın darbesini ortaya seren BP, 2022’nin ilk üç ayında 20,4 milyar dolar zarar bildirdi. Bununla birlikte savaş yüzünden tarihi seviyelere yükselen petrol ve doğal gaz fiyatlarından da faydalandı.

Ocak-Mart döneminde BP 6,25 milyar dolar kâr elde ederken bu 10 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi oldu.

Bu durum Rusya’nın 24 Şubat’taki Ukrayna işgalinden önce halihazırda yükselmiş petrol ve gaz piyasalarındaki daha fazla artıştan kaynaklandı.

BP’nin nihai zararı ise şirketin Şubat ayında Rusya’dan ayrılma kararının ardından petrol devi Rosneft ve diğer iki ortak girişimdeki yüzde 19,75’lik hissesinin 24 milyar dolarlık nakit dışı değer kaybıyla yönlendirildi.

Net borcunu 27,5 milyar dolara düşüren İngiliz dev, 2,5 milyar dolarlık hisse geri alımı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

BP CEO’su Bernard Looney, kazanç bilançosuna ilişkin açıklamasında Ukrayna’daki trajik olayların ve enerji piyasalarındaki oynaklığın hakim olduğu çeyrekte şirketin müşterilere ihtiyaç duyduğu güvenilir enerjiyi sağlamaya odaklandığını söyledi.

“Şubat ayında Rosneft’teki hissedarlığımızdan çıkma kararımız, bugün bildirdiğimiz maddi nakit dışı masraflara ve manşet zarara neden oldu.” dedi.

Ancak bu durumun şirket stratejisini, finansal çerçevesini veya hissedar dağılımı beklentilerini değiştirmediğini ekledi.

Aynı zamanda BP’nin IEC (Integrated Energy Company) stratejisini gerçekleştirme konusunda adım adım ilerleme kaydettiğini ve bunun önemini vurguladı. IEC stratejisi şirketin 2020’de açıkladığı ve net sıfır hedefine yönelik on yıllık teslimat stratejisini ifade ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.