Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BP, Petrol Fiyat Tahminlerini 2050’ye Kadar Düşürdüğünü Açıkladı

Enerji devi BP, bugün yaptığı açıklamada; koronavirüs sonrası düşük karbon ekonomisine geçişin hızlanacağını ve petrol tahminlerini düşürdüğünü açıkladı.
BP, Petrol Fiyat Tahminlerini 2050’ye Kadar Düşürdüğünü Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiliz petrol devi British Petroleum, bugün uzun vadeli petrol fiyatı tahminleri üzerine detaylı bir rapor yayımladı. Buna göre; koronavirüs pandemisinin sonrasında düşük karbon ekonomisine ve enerji sistemine geçişi hızlandıracak. Ayrıca petrol fiyat tahminlerini, 2050’ye kadar düşürdü.

BP, portföyünü ve sermaye geliştirme planlarını 2050 veya daha öncesinde net sıfır şirket olma arzusunun bir parçası olarak gözden geçirdiğini söyledi.
BP Denetimli Sermaye Yatırımı
Kaynak: BP

Uluslararası gösterge Brent ham petrolünün 2021’den 2050’ye kadar varil başına 55 dolar civarında olmasını beklediğini açıkladı. Ayrıca Henry Hub’ın gaz fiyatlarının aynı dönemde ortalama 2,90 dolar olmasını beklediğini de ifade etti.

Henry Hub, Louisianna’da bulunan bir doğal gaz boru hattıdır. Aynı zamanda New York Ticaret Borsası’nda vadeli işlem sözleşmeleri için resmi teslimat yer olarak hizmet verir. BP’nin brent vadeli işlemleri ve Henry Hub doğal gaz fiyatları tahminleri, 2019 yılı sonunda grubun yıllık raporunda beklentilere kıyasla sırasına göre %27 ve %31 düştü.

BP açıklamasında, uzun vadeli stratejik planlaması ve sermaye denetimine odaklanmaya devam etmesi sonucunda ikinci çeyrekte toplam 13 milyar ila 17,5 milyar dolar arasında vergi sonrası nakit dışı değer düşüklüğü ücretleri ve zarar beklediğini söyledi.

BP, gözden geçirilmiş değer düşüklüğü testi fiyat varsayımlarının grubun finansal tabloları üzerindeki etkisini tam olarak belirleyemediğine de açıklamasında yer verdi.
BP Hisseleri 1 Günlük Performans
Kaynak: LondonStockExchange.com

Bunun yerine şirketin 4 Ağustos’ta yayımlaması beklenen ikinci çeyrek sonuçlarında daha fazla bilgi sağlanması bekleniyor. Bu gelişmeler kapsamında şirketin hisseleri sabahın erken işlemlerin %4 civarında düşüş kaydederken, 310,75 sterlinden işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Geçen haftaki işlemleri 323,05 sterlinden sonlandıran hisseler, bu haftaya düşüşle 307,86 sterlinden başlangıç yaptı. Daha sonra 302,30 sterline kadar geriledikten sonra toparlanma eğilimi gösterdi ve 314,36 sterline kadar yükseldi. Burada dalgalanmaya başlayan BP hisseleri, %4 civarında düşüş kaydetmeye başladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, bugünkü işlemlerde %1,6 oranında düşüşle 38,11 dolar seviyesinden işlem görürken, ABD WTI petrol vadelileri %3 civarında düşüşle 35,20 dolarda seyretti.
Ham Petrol Günlük Performans
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ham petrol fiyatları, geçen haftaki işlemleri 36,48 dolardan sonlandırdıktan sonra yeni haftaya 36,08 dolardan 0,40 puanlık düşüşle başlangıç yaptı. 34,42 dolara kadar gerileyen ham petrol, buradan yükselişe geçti. Yine de geçen haftanın kapanışına göre negatif bölgede yer aldı.

Petrol fiyatındaki düşüşün, Asya’da yeniden artış gösteren koronavirüs vakalarından kaynaklandığı açıklandı. Bölgede yeniden ortaya çıkan virüs, bölge hisselerinin düşüş kaydetmesine neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın