Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BP CEO’su: Michael Bloomberg’in 500 Milyon Dolarlık Planı Sorumsuz

BP CEO’su Bob Dudley, Michael Bloomberg’in 500 milyon dolarlık planı için sorumsuz dedi ve işe yaramayacağını söyledi.
BP CEO’su: Michael Bloomberg’in 500 Milyon Dolarlık Planı Sorumsuz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz günlerde görevden ayrılacağı açıklanan BP CEO’su Bob Dudley, Michael Bloomberg’in ABD’deki gazla çalışan santrallerin inşaatını durdurma konusundaki 500 milyon dolarlık planını “sorumsuz” olarak niteledi.

Bugün Londra’da gerçekleştirilen bir konferansta konuşan Bob Dudley; “Baktığım her senaryoda, dünyayı yenilenebilir enerji kaynakları ile yeterince hızlı bir şekilde kaplayamıyoruz” dedi. BP CEO’sunun eleştirdiği plan ise Michael Bloomberg tarafından Haziran ayında duyurulmuştu.

Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, koordineli bir kampanyaya 500 milyon dolar bağış yapacağını söylemişti.

Michael Bloomberg 500 Milyon Dolar İklim Bağışı Bu paranın 2030 yılına kadar ülke genelinde 250 kömür fabrikasını kapatmayı ve yenilerin kurulmasını hedefleyen Beyond Carbon isimli kampanyaya aktarılacağını belirtmişti. İnternet sitesine göre kampanya ABD’yi yüzde 100 temiz enerji ekonomisine giden yola almak için tasarlanmıştı. Bunu yaparken, doğal gazın büyümesini önlemeyi ve ABD’deki kömürle çalışan her elektrik santralini kapatmayı planlıyordu.

Bloomberg’in hamlesine ilişkin konuşan Dudley, iş insanının çabalarının iyi niyetli olabileceğini ancak aynı zamanda yanlış yönlendirildiklerini dile getirdi.

Bob Dudley Michael Bloomberg Planı İşe Yarayacak “Gaz ve kömür arasında yanlış bir denkliğe ve alternatifleri kapattıktan hemen sonra tamamen elektrikli bir ekonominin ortaya çıkacağı varsayımına dayanıyorlar.” diyen BP CEO’su, Michael Bloomberg’in planının iyi olduğunu ancak pek çok ülkede işe yaramayacağını düşündüğünü belirtti. Bu ayın başında görevden ayrılacağı açıklanan Dudley, Temmuz ayındaki bir konuşmasında da iklim aktivistlerine seslenmişti.

Aktivistlere toplumu kutuplaştırmamaları ve enerji şirketlerini şeytanlaştırmamaları için çağrıda bulunan Dudley, Greenpeace’e işaret ederek grubun onlardan yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmelerini istediği ama bunun yenilenebilir enerji kaynakları için bir yarış değil, emisyonları azaltmak için bir yarış olması gerektiğini savunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Bu arada Ekim başında Dudley’in Şubat 2020’de istifa edeceği açıklandı. Dudley’in ardından FTSE 100 devini yönetecek kişi ise şu anki Upstream genel müdürü Bernard Looney olacak. Looney, mevcut görevinde 5 Şubat’a kadar devam edecek ve ardından Dudley’in yerine geçerek BP liderliğine başlayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.