Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BP ABD’nin Alaska Eyaletindeki En Verimli Petrol Sahasından Çekiliyor

İngiliz petrol devi BP, dünyanın diğer taraflarındaki projelere odaklanmak için ABD’nin Alaska eyaletindeki paylarını satarak, bu sahadan çekildiğini duyurdu.
BP ABD’nin Alaska Eyaletindeki En Verimli Petrol Sahasından Çekiliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İlk olarak 1959 yılında ABD’nin Alaska eyaletinde faaliyetlerine başlayan BP, buradaki çalışmalarını sonlandıracağını duyurdu. İngiltere merkezli petrol şirketi tarafından yapılan açıklamada, bu bölgedeki payların 5,6 milyar dolara satılacağı bildirildi.

Ülkenin en verimli petrol sahası olan Prudhoe Bay’dekiler olmak üzere Alaska’daki tüm payların Hilcorp Energy Company’e satılmak üzere anlaşmaya vardılığı açıklandı.

BP Grup Üst Yöneticisi Bob Dudley, şirketin ABD’nin ve dünyanın diğer bölgelerindeki projelere odaklanacağını belirtti.

BP Grup Üst Yöneticisi Bob DudleySatış işlemi hakkında açıklama yapan Dudley, BP’nin yarım asırdan fazla bir süredir Alaska’da petrol sahasında faaliyet gösterdiğini söyledi. Uzun dönem stratejisi kapsamında dünyanın diğer bölgelerindeki projelere de odaklanmak için bu kararın alındığını belirtti.

Şirketin Prudhoe Bay’de %26 oranında payı olduğu ve 1977 yılından bu yana 13 milyar varil petrol üretildiği açıklandı. Bu rakam ile ABD tarihindeki en verimli petrol sahası unvanını koruyan bölgede şirketin, Prudhoe Bay’deki %26’lık payının yanında bir de Trans Alaska Petrol Boru Hattındaki %49’luk payı da bulunuyor.

BP’nin Alaska’daki günlük ortalama petrol üretimi 74 bin varil civarında.

BP Petrol ÜretimiMeksika Körfezi’ndeki açık denizlerdekiler de olmak üzere, ülke genelinde toplamda günlük 921 bin varil petrol üretiyor. Şirketin son üç yıl içerisinde Amerika’da yaptığı toplam yatırımlar 20 milyar doların üzerine ulaşmış durumda. BP’nin paylarını alan Hilcorp Energy Company’nin ise Alaska’daki günlük ortalama üretimi 75 bin varil dolaylarında.

GCM Yatırım Banner
28 Ağustos tarihli petrol fiyatlarına ve piyasadaki son gelişmelerden de kısaca söz edecek olursak, fiyatların bir miktar toparlandığını söyleyebiliriz.

28 Ağustos Petrol FiyatlarıPiyasalar ticaret savaşındaki iyimserliği fiyatlarken, ABD’de ham petrol stoklarının beklenenden daha fazla düşmesi fiyatların yükselmesini sağladı. Öğleden sonraki işlemlerde Brent petrolün varili 59,80 – 60,63 dolar, ham petrolün varili 55,36 -56,28 dolar arasında hareket etti.

Petrol Emtiasındaki Anlık Fiyat Değişimleri için Tıklayın

Singapur’da VM Markets Pte İdari Ortağı Stephen Innes, ham petrol stoklarındaki düşüşün ABD ekonomisinin resesyona gireceği endişelerinin önüne geçen bir gelişme olduğunu belirtti. Öte yandan ticaret savaşları ve küresel büyümenin yavaşladığına dair endişelerle fiyatlar ikinci ayını da kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.