Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bozdağ: Anayasa’da Başörtüsü Teklifi Pazartesi Netleşecek!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nun önerdiği başörtüsü kanununun samimi bir yaklaşım olarak görmediğini belirtti. Habere dair detaylar aşağıda;
Bozdağ: Anayasa’da Başörtüsü Teklifi Pazartesi Netleşecek!
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme ilişkin sorulara cevap verdi. Bakan Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüne ilişkin yaptığı açıklamalarını çok önemsediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun önerdiği başörtüsü kanununa işaret eden Bozdağ, seçime dönük stratejik bir adım atıldığını savundu. Samimi bir yaklaşım olarak görmediğini kaydetti.

Bozdağ açıklamasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) bugüne kadar başörtüsü yasağını Atatürk milliyetçiliğine, insan haklarına saygılı devlet ilkesine, laiklik ilkesine, hak hukuk devleti ilkesine ve eşitlik ilkesine uygun gördüğünü ileri sürdü.

“CHP Geçmişte Endişe ile Başörtülü Kadınlar Üzerine Baskı Kurdu”

Bakan Bozdağ CHP’nin bu güne kadar, “Başını örterlerse bu ileride başı açık kadınların üzerinde baskı doğurur.” endişesi ile başörtülü kadınlar üzerine baskı kurduğunu dile getirdi. Anayasa ve yasalara uygun bir hak olarak gördüğünü kaydetti.

Kılıçdaroğlu’nun, “Helalleşmemiz lazım” ifadesini anımsatan Bozdağ, “Ama bunu yüksek sesle ifade etmesinde fayda var. Kimlerle helalleşiyorsunuz? Demesi lazım ki, ‘Bugüne kadar başörtüsünü örttüğü için eğitim hakkı çalınan, hayalleri elinden alınan kadınlarımızın hepsinden, onları yetiştiren anne ve babalarından, onların akrabalarından CHP zihniyetinin benden önceki temsilcileri döneminde yapılan haksızlıklardan, zulümlerden dolayı CHP adına ve şahsım adına özür diliyorum” demesi lazım.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bozdağ: Kılıçdaroğlu CHP’nin Tüzel Kişiliği Adına mı Özür Diliyor?

Bozdağ Kılıçdaroğlu’nun şu anda kimin adına özür dilediğini belirterek, özrün şahsi mi yoksa CHP’nin tüzel kişiliği adına mı olduğunu açıklığa kavuşturmasını istedi.

Yeni Anayasa çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Bozdağ, bugün hazırlığın yapıldığını, yakında son metnin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşacağını belirtti. Çalışmalarımızı Pazartesi gününe kadar netleşeceğini ekledi.

Ailenin korunmasının Anayasa tarafından devlete verilen bir görev olduğunu dile getiren Bozdağ, “Aile, Türk toplumunun temelidir, eşler arası eşitliğe dayanır. Aileyi korumak, gençleri korumak da devletin temel görevidir.” dedi. Yeni Anayasa’ya eğitim, aile ve diğer başörtüsü konularının dahil olacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.