Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boyner “İş Başa Düştü” Dedi: Gündem Kredi Kartı Kısıtlaması

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, kredi kartına kısıtlama getirilmesiyle ilgili eleştirilerini Linkedin üzerinden paylaştı. İşte detaylar;
Boyner “İş Başa Düştü” Dedi: Gündem Kredi Kartı Kısıtlaması
HABER GİRİŞ

Kredi kartı kullanımına yönelik kısıtlama getirilmesi piyasaların gündeminden düşmüyor. Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, Linkedin profili üzerinden yaptığı paylaşımda söz konusu kısıtlamaya yönelik değerlendirmelerini yazdı.

Boyner, “Bazı gündemler ıskalamaya gelmez, yerinde ve zamanında düşünceni paylaşmak kritik önem taşır. Bu kez de iş başa düştü.” ifadelerini kullandı. İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ın röportajına dikkat çekti ve taksitli kartın dünyada ilk uygulayıcısı olarak kendisinin konuyla ilgili yorum yapmasının uygun olacağını söyledi.

Aran’ın kredi kartlarında asgari ücret limitini 20 bin liraya kadar olanların tedbir tartışmalarının dışında bırakılması gerektiğini söylediğini ileten Boyner, “Ben daha da artırıyorum” diyerek kredi kartı kullanımına getirilecek kısıtlamaları son derece yanlış bulduğunu belirtti.

“En Doğru Karar”

En doğru kararın nakiti ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı ve 30 yılı aşkın zamandır perakendeci olduğunu aktardı. Müşterinin takside ihtiyacı olduğunu, bu ihtiyacı kendilerinin icat etmediğini kaydetti.

On yıllar boyunca mağazalarda senetli satış yaparak müşterilerin derdine derman olduklarını, Advantage ile sadece senet enstrümanını plastik karta taşıdıklarını, kendilerinden sonra da bankaların kredi kartına taşıdığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Boyner, kredi kartına kısıtlama getirmenin esas meseleyi gözden kaçırmak demek olduğunu söyledi ve “Tüm alışverişler kredi kartı üzerinden yapılsa ne vergi kaçağı ne de bankacılık sistemi dışında bir hayat. Ne yolsuzluk ne rüşvet.” dedi. 20 milyon insanın bankacılık sistemi ile tanışması durumunda kayıt dışının minimuma ineceğini vurguladı.

Boyner’in Önerisi Ne?

Limitlerle taksitleri kısarak vatandaşın hayatını zorlaştırmak yerine ödemelerde nakit yerine kredi kartlarının kullanılmasına odaklanmak gerektiğini paylaşan Boyner, bunun vergi gelirlerini artırmanın en çabuk ve pratik yollarından biri olduğunu belirtti.

Bu önerisinin perakendeciye, bankaya, vatandaşa ve devlete, yani dört oyuncuya da yarar sağlayacak en doğru çözüm olduğunu ifade etti.

Neden Kısıtlama Düşünülüyor?

Merkez Bankası’nın 2023’te uyguladığı sıkı para politikasına rağmen iç tüketimin güçlü seyrettiği belirtiliyor. Bu doğrultuda enflasyonu dizginlemek için bazı önlemlerin 2024’te yapılacak seçimlerden sonra uygulanması bekleniyor.

Tüketimde bireysel kredi kartlarındaki harcamanın yüksek olması, kredi kartlarına yönelik gelebilecek bir kısıtlamayı ortaya çıkardı. Verilere göre 25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında limit kullanım oranının artışının yüzde 60’a yaklaştığı belirtiliyor. Ekonomi yönetiminin kartlarla yapılan alışverişi azaltmak için yeni bir önlem uygulayacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.