Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Tarifeyi Paylaştı: Doğal Gaza Zam Gelecek mi?

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Genel Müdürlüğü, X sosyal medya hesabı üzerinden doğal gaz toptan satış fiyatlarına yönelik açıklama yaptı. İşte detaylar;
BOTAŞ Tarifeyi Paylaştı: Doğal Gaza Zam Gelecek mi?
HABER GİRİŞ

Türkiye’de konutlarda ısınma ihtiyacının yanında sanayi alanında da kullanılan en önemli enerji kalemlerinden biri olan doğal gaz ile ilgili önemli açıklama geldi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş Genel Müdürlüğü (BOTAŞ), Mart ayı doğal gaz toptan satış fiyat tarifesini paylaştı.

BOTAŞ, kuruluşun doğal gaz toptan satış fiyatlarını piyasa koşullarını, ülkenin ekonomik şartlarını, piyasa istikrarını, işletme giderlerindeki değişimi dikkate alarak en makul seviyede belirlediğini ve tüketicilere sunduğunu belirtti.

Bu kapsamda 1 Mart 2024 tarihinden itibaren doğal gaz toptan satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmadığı açıklandı.

Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında konutlarda, Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatının Türkiye’de uygulandığı vurgulandı.

BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine Mart ayında uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı. Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için 11 bin 374 lira olarak belirlendi.

GCM Yatırım Banner

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.