Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsanın Havacılık Devinden Önümüzdeki 10 Yıl için Dev Hamle!

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.'nin CEO'su, önümüzdeki 10 yıllık büyüme hedefi doğrultusunda yeni uçak siparişlerinin değerlendirildiğini söyledi. Detaylar;
Borsanın Havacılık Devinden Önümüzdeki 10 Yıl için Dev Hamle!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da PGSUS koduyla işlem görmekte olan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin CEO’su Güliz Öztürk, şirketin önümüzdeki 10 yıllık büyüme planı doğrultusunda yeni uçak siparişleri verilmesinin değerlendirildiğini ifade etti.

Ülkedeki güçlü talebin yanı sıra Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki ikinci pistin daha fazla büyüme için kapı açtığına dikkat çekti.

Aylar önce gerçekleştirilen Airbus SE jet siparişini anımsatan Öztürk, şirketin gelecek 10 yıldaki büyüme planına hız kazandırmak amacıyla yeni uçak siparişlerine büyük önem verdiklerinin altını çizdi.

2024 yılı içinde en az altı yeni destinasyon eklenmesinin ve inşaatının sona ermesinin ardından Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki yeni terminal binasının kullanılmasının öncelikli planlar arasında yer aldığını belirtti.

Yeni pistin, şirketin kapasitesini ikiye katlama planını olanaklı kılan kritik bir unsur olduğunu söylerken ana lokasyonun gelişmesi ve ikincil merkezlerdeki büyüme potansiyeli ile başka uçak siparişleri üzerinde çalışılacağının da mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Yeni sipariş edilecek uçakların 2029 yılından sonra teslim edilmesinin planlanacağını sözlerine ekledi.

Hatırlanacağı üzere şirket, Temmuz ayında, bu yıla kadar teslim edilmek üzere 36 Airbus A231neo tek koridorlu uçak sipariş etmişti.

Yeni Rotalara Uçuşlar Başlayacak

Öztürk, mevcut rotalara daha çok frekans eklenmesi ve yeni destinasyonlara ilişkin şirket planlarından da bahsetti.

Özellikle Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Baltık ülkelerindeki yeni destinasyonlara öncelik verdiklerini söyleyen isim, 2024 yılında yeni destinasyon olarak Portekiz, Hırvatistan, Moldova ve Bulgaristan’daki bazı şehirlere uçacaklarının bilgisini verdi.

Ayrıca, şu an için detay vermemekle birlikte Avrupa’daki mevcut rotalara daha fazla frekans eklenmesinin değerlendirildiğini ifade etti.

Orta Doğu destinasyonlarındaki satışların İsrail ile Hamas arasında süren çatışmalar nedeniyle etkilendiğini, özellikle çatışmaların ilk birkaç haftasında bu etkinin çok fazla hissedildiğinden de bahsetti.

Öztürk, sözlerinin sonunda, Türkiye’ye olan talebin sürmesi ve İstanbul’un çok iyi bir konumda bulunması nedeniyle Orta Doğu pazarını hala önemli bir büyüme fırsatı olarak gördüklerini ifade etti.

Teknoloji İnovasyon Merkezi için Çalışmalar Başladı

Şirket, geçen haftalarda Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı açıklamada, teknoloji inovasyon merkezi kuruluşu ve bağlı şirket kuruluşu kakkındaki kararı duyurmuştu.

Şirket bünyesinde bir teknoloji inovasyon merkezi oluşturulmasına ve bu bağlamda ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde Silikon Vadisinde faaliyet gösterecek bir bağlı şirket kurulması için çalışmaların başlatılmasına karar verildiği belirtilmişti.

Bu hamlenin, dijitalleşme sürecinin önümüzdeki yıllarda gelişimini sağlamak ve dünyadaki en son gelişmeleri yerinde takip etmek ve değerlendirmek amacıyla atıldığı ifade edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın