Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsanın Devleri Duyurdu: İş Sözleşmeleri Sonuç Verdi

Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden duyuru yapan şirketler, sendikalar arasında devam eden toplu iş sözleşmesinin sonuçlandığını açıkladı. İşte detaylar;
Borsanın Devleri Duyurdu: İş Sözleşmeleri Sonuç Verdi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören bazı şirketler, 12 Ocak tarihinde toplu iş sözleşmeleri müzakereleri kapsamında uygulama tarihi sonradan belirlenmek üzere grev kararı alındığını paylaşmıştı.

18 Ocak’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyuru yapan şirketler üyesi olduğu MESS ile Türk Metal Sendikası arasında 1 Eylül 2023 – 31 Ağustos 2025 dönemini kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi Anlaşma Tutanağı’nın imzalandığını açıkladı.

Toplu iş sözleşmesinin imzalandığını duyuran şirketler Ford Otomotiv (FROTO), Otokar (OTKAR), Arçelik (ARCLK), Tofaş (TOASO), Türk Traktör (TTRAK), Aygaz (AYGAZ), İzmir Demir Çelik (IZMDC), Karsan (KARSN), Türk Prysmian Kablo (PRKAB), Alarko Carrier (ALCAR), Sarkuysan Elektrolitik (SARKY), Çemtaş (CEMTS), Federal Mogul İzmit Piston (FMIZP), Demisaş Döküm (DMSAS), Bosch Fren (BFREN) ve Ege Endüstri (EGEEN) olarak sıralandı.

Anlaşma kapsamında yeni alınan kararlar:

İlk 6 ay için saat ücretleri 65 TL’nin altında olan çalışanların saat ücretleri 65 TL’ye çıkarılacak. Bunun üzerine tüm çalışanlara yüzde 32 oranında nispi zam ve sonrasında 30 TL/saat maktu zam uygulanacak. Devamında kıdem süresinin her tam yılı için bir defaya olmak üzere saat ücretlerine 30 TL/saati geçmemek üzere 2 TL/saat kıdem zammı uygulanacak.

GCM Yatırım Banner

İkinci 6 ay için 1 Mart 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yüzde 30 oranında zam verilecek.

Üçüncü 6 ay için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) + 3 puan ve dördüncü 6 ay için TÜFE oranında ücret artışı yapılacak.

Tüm sosyal yardımlarda birinci yıl için yüzde 140 oranında, ikinci yıl için yıllık TÜFE oranında artış gerçekleştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın