Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadan Çıkanlar için Rota Yeniden Oluşturuldu

Borsadaki düşüşler küçük yatırımcılar için göç mevsimini başlatırken, yeni rota kripto paralar oldu. Ancak bu kez başka riskler gündeme geldi. Detaylar haberde;
Borsadan Çıkanlar için Rota Yeniden Oluşturuldu
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’daki kara bulutların aralanmaya başladığı yönünde beklentiler konuşulsa da küçük yatırımcıları çeken halka arz furyasının fiyaskoyla sonuçlanması borsadan çıkışları hızlandırdı. Yatırıcıların, Merkez Bankası’nın faiz artışlarıyla cazibesi artan TL mevduat hesaplarına yöneldiği konuşurken, gelinen noktada mevduat tarafının da getirisinin yüzde 50’nin altına indiği görüldü.

Yatırımcılar için bir diğer yol, kripto para piyasası oldu. Bugünkü yazısını “Borsada silkeledikçe kriptoya göçüyorlar” başlığıyla köşesine taşıyan Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, Z kuşağı olarak adlandırılan genç kesimin yatırım hareketlerini yorumladı.

Kripto tarafından borsa tarafına geçen ve hisselerin işlem hacimlerini artırıp, sermayenin tabana yayılmasını sağlayan Z kuşağının göçe hazırlandığını söyledi.

Borsa İstanbul’da yer alan yüzde 80’lik kesimin 15 bin 400 yatırımcıdan oluştuğunu ve geriye kalan yüzde 20’de 7,5 milyon kişinin olduğunu belirterek, “Yabancı ise ortalıkta pek görünmüyor. Biz bizeyiz yani… Büyüklerin kuralı koyduğu borsada 10 milyon lira ve üstü portföy sahibi olan 15 bin 371 kişi var ve toplamda 3,2 trilyon liraya hükmediyorlar” dedi.

Küçük yatırımcıların borsadaki hükmünün 10 bin liranın altında, sayılarının ise yaklaşık 4,3 milyon olduğunu söyleyen Oğuz, yakın gelecekte geri dönüşlerin olmayacağı çıkarımında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Borsadan göç mevsimiyle ayrılanların geri dönmesi için ekonominin yeniden ivme kazanıp, borsanın likidite gücünün artması gerektiği şartlarını sıraladı. Bunun için yabancı yatırımcıların gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Yağmurdan Kaçıp Doluya Tutulacaklar”

Kripto tarafında küçük yatırımcıyı bekleyen kötü sürprizlerin olacağı yorumunu yapan Oğuz, “Tahminim şudur ki yağmurdan kaçıp doluya tutulacaklar. Çünkü kripto sahası hala çok gri ve macera dolu” dedi.

Kripto para piyasasında risklerin havada uçuştuğunu ve alana ilişkin regülasyonların oturmadığını belirterek, “Kazanç algısının sürekli kirletildiği bu alanı, küresel kumarhane gibi değerlendiriyorum. Her ne kadar kripto tutkunları buna kızacak olsa da borsadan kaçıp kriptoya tutulmak, daha iyi kazancın garantisi değildir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın