Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Tarım Şirketi Yeni Anlaşmasını Duyurdu

Yakın zamanda halka arz olan Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş, bahçe bakımı sözleşmesi imzaladığını duyurdu. Detaylar haberde...
Borsadaki Tarım Şirketi Yeni Anlaşmasını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yıl Kasım ayında halka arz olan Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş, tarım alanında yaptığı anlaşmalara bir yenisini daha ekledi. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Adıyaman Organik Nar Üreticileri Derneği ile kefalet esaslı bahçe bakım sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

Söz konusu anlaşma kapsamında 2024 yılı üretim sezonu hedefleri şu şekilde açıklandı:

“1.092 DA alanda 33 Üretici ile yaklaşık 81.900 ağaç için organik nar yetiştiriciliği, 2.640 DA alanda 68 Üretici ile yaklaşık 198.000 ağaç için İyi Tarım-Global GAP Uygulamaları nar yetiştiriciliği ve 250 DA alanda 54 Üretici ile yaklaşık 168.750 ağaç için konvansiyonel nar yetiştiriciliği.”

Üreticiler, derneğin kefaletinde şirketin temin edeceği hasat vadeli girdiler ile teknik şartlara uygun tarımsal ürün üretecek. Üreticiler bu ürünlerin tamamını şirket tarafından satılması için derneğe teslim edecek.

Üreticiler anlaşma kapsamındaki ürünü, hasat sezonunda ilgili kooperatifin hakemliğinde güncel baz fiyatı alınarak, şirket tarafından verilen gidiler ürünün tutarından düşürülerek satacak.

GCM Yatırım Banner

Şirket tarafından üreticiye sağlanan girdilerin kaybı durumunda üretici, şirkete ödemeği tüm giderlerin güncel bedelini ödeyecek.

Bunun yanında üreticiler sözleşmeli ekim için Tarsim Bitkisel Ürün Dolu Paketi sigortası yaptıracak. Şirket tarafından üreticiye sağlanan giderlerin tutarı Tarsim kapsamında şirkete ödenecek.

Agrotech Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirketin hisseleri (AGROT) yapılan sözleşemeye olumlu tepki verdi. Dün kapanışı 13,60 TL’den yapan hisseler, bugün açılışta 14,25 TL’ye yükseldi.

Günlük bazda yüzde 8,09 yükselen hisseler yazım sırasında 14,81 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.