Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Şirket “Sadeleşme” Dedi! Hisse Devirleri Yapıldı

Inveo Yatırım Holding A.Ş, bugün KAP üzerinden sadeleşme planını duyurarak, hisse devirlerini paylaştı. Detaylar haberde...
Borsadaki Şirket “Sadeleşme” Dedi! Hisse Devirleri Yapıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta içinde iştirakine 2 milyon TL’lik avans vereceğini duyuran Inveo Yatırım Holding A.Ş, bugün sabah saatlerinde sadeleşme planını duyurdu.

Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklamada bulunarak grup şirketlerine yönelik sadeleşme planını açıkladı.

Borsaya 2010 yılında giriş yapan Inveo Yatırım Holding açıklamasında şirketin, çeşitlendirilmiş faaliyet alanları ve 30 yılın üzerindeki sektör tecrübesiyle gelişimini sürdürmekte olduğunu bildirdi.

Inveo Yatırım Holding, bünyesinde geçen yıl sonu itibarıyla 16 doğrudan ve 135 dolaylı yatırım ile toplam 151 şirketin yer aldığı bilgisini verdi. Yatırımların sermaye piyasaları, bankacılık, girişim sermayesi ve stratejik yatırımlar olmak üzere 4 alanda değerlendirildiği bildirildi.

Bu bağlamda doğrudan ve dolaylı olarak sahip olduğu finansal yatırımlarının etkin yönetimi amacıyla sadeleşme projesinin başlatılmasına karar verildiği not edildi. Söz konusu sadeleşme planının 2024 yılında tamamlanmasının planlandığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Sadeleşeme projesi kapsamında hedefler şu şekilde açıklandı;

 • Yönetilen bazı doğrudan yatırımların grup şirketlerine devredilerek dolaylı olarak yönetilmesi
 • Şirketlerin faaliyet alanlarının yeniden değerlendirilerek doğrudan ortak olunan şirket sayısının azaltılması
 • Organizasyonel ve operasyonel verimliliğin artırılması
 • Etkin kaynak yönetiminin sağlanması

Bahsi geçen projenin tamamlanması ile şirketin, doğrudan yatırım yaptığı şirketlerin şu şekilde olması planlanıyor;

 • Gedik Yatırım, Inveo Portföy ve Finveo Yatırım Holding
 • Misyon Yatırım Bankası
 • Inveo Ventures ve HiVC
 • Inveo Araç Kiralama

Hisse Devirleri Yapıldı

Inveo Yatırım Holding, KAP üzerinden yaptığı diğer açıklamalarda 6 şirkette hisse devrini duyurdu.

Şirket, yüzde 20,5’ine sahip olduğu BV Teknoloji İş Geliştirme Danışmanlık ve Organizasyon Hizmetleri A.Ş.’deki payların tamamı olan 358.740 adet payın 47.211.411 TL bedel ile Inveo Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ’ye devredilmesine karar verildiğini duyurdu.

Ayrıca yüzde 9,99’una sahip olduğu Devexperts Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ ‘deki payların tamamı olan 5.549 adet payın 1.830.140 TL bedel ile Inveo Portföy Yönetimi AŞ Birinci Fintech GSYF’ye devredilmesine karar verildiği aktarıldı.

Yüzde 52,38’sine sahip olunan Novel Scala Basılı Yayın ve Tanıtım Ticaret Sanayi AŞ’deki payların tamamı olan 55.000 adet payın 24.046.037 TL bedel ile HiVC Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ’ye devredilmesine karar verildiği not edildi.

Şirket tarafından açıklanan diğer payların satışı şu şekilde oldu:

 • Detay Danışmanlık Bilgisayar Hizmetleri Sanayi Dış Ticaret AŞ’deki payların tamamı olan 1.306.050 adet payın 49.176.749 TL bedel ile HiVC Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ’ye devrildi.
 • Ichain Yatırım Holding A.Ş’deki 10.000.000 TL’lik nominal değerdeki payların tüm takyidattan ari olacak şekilde tüm hakları ile birlikte 12.800.000 TL bedel ile Gedik Yatırım Menkul Değerler AŞ’ye devredildi.
 • Inveo Alfa Uluslararası İş Geliştirme Yönetim ve Yatırım AŞ ile Inveo Beta Uluslararası İş Geliştirme Yönetim ve Yatırım AŞ’ni tüm aktif ve pasifleri ile bütün halinde “Inveo Alfa” çatısı altında birleştirilmesine karar verildi. Yeni yapının ticari unvanının Finveo Yatırım Holding AŞ olarak değiştirilmesine karar verildi.

Şirketin borsada işlem gören hisseleri bu açıklamalara olumlu tepki vererek yüksek seyirden açtı. Dün kapanışı 45,72 TL’den yapan hisseler, bugün açılışı 46,08 TL’den yaptı. Yıllık bazda yüzde 103 kazandıran (INVEO) hisseleri, aylık bazda yüzde 3,42 kaybettirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.