Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Şirket Bu Firmanın Tek Sahibi Olacak

Anadolu Efes'in yüzde 100 iştiraki EBI tarafından, AB InBev Efes BV'in hisselerinin satın alması konusundaki son gelişmeler duyuruldu. Detaylar haberde...
Borsadaki Şirket Bu Firmanın Tek Sahibi Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gıda, içecek sektöründe faaliyet gösteren Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. (AEFES), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yeni bir açıklamada bulundu. Anheuser Busch InBev SA/NV (AB InBev)’in, AB InBev Efes BV’deki kontrol gücü olmayan paylarının şirketin iştiraki tarafından satın alınması hakkında duyuru yapıldı.

Söz konusu bildirime göre AB InBev’in, AB InBev Efes BV’deki kontrol gücü olmayan paylarının şirketin yüzde 100 iştiraki Efes Breweries International BV (EBI) tarafından satın alınması konusunda anlaşmaya varıldı.

Satın alma işleminin tarafların gerekli mercilerden alacağı onaylara bağlı olacağı, onaylar alınana kadar işlemin yürürlüğe girmeyeceği kaydedildi.

Söz konusu işlemin tamamlanması ile Anadolu Efes’in, EBI üzerinden  AB InBev Efes BV şirketinin tek sahibi olacağı aktarıldı. Ayrıca Anadolu Efes’in, AB InBev Efes BV’yi finansal sonuçlarına tam konsolide etmeye devam edeceği bilgisi verildi.

Hemen Nakit Ödeme Yapılmayacak

İşlemler tamamlansa da hemen bir nakit ödeme yapılmayacağı aktarıldı. Gelecek ödemelerin belirli ve makul bir dönem için AB InBev Efes BV’nin faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki yıllık nakit akış performansına göre belirleneceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

AB InBev Efes BV’in, işleme ilişkin onay süresi boyunca olağan faaliyetlerine devam edeceği bildirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İşlemin tamamlanması belirli koşulların sağlanması şartına bağlı olup; bunlar arasında ilgili ülkelerdeki mercilerin kapsamlı süreçler sonunda verecekleri onayların alınması ve bunun için belirli gereksinimlerin karşılanması bulunmaktadır. Bu nedenle, onay sürecinin ilerleyebilmesi için şu an için işleme ilişkin ek ayrıntıları açıklama olanağımız bulunmamaktadır.”

Şirket, hisselerin satın alınmasına yönelik açıklamasının yanında Özel Projelerden Sorumlu Genel Müdür Ümit Ömer Öğün’ün, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Rusya Operasyonları Genel Müdürü olarak atanacağı aktarıldı.

Şirketin Hisseleri 1,1-1,3 Milyar Dolar Değer Aralığında

Bunun yanında Anadolu Efes’in tek sahibi olacağı AB InBev Efes BV şirketinin, KPMG Türkiye tarafından 6 Ekim 2023 tarihinde değerlemesinin yapıldığı kaya geçti.

Değerleme raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Yapılan analizler sonucunda AB InBev Efes ve Bağlı Ortaklıklarının gerçeğe uyumlu hisse değer aralığı 1,1 milyar dolar ile 1,3 milya dolar aralığı tahmin edilmiştir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.