Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki İki Enerji Devi Venezuela Yatırımını Duyurdu

Odaş Elektrik, yurt dışı faaliyetleri kapsamında, Venezuela’da yatırım yapma amacıyla Çan2 Termik A.Ş iş birliği yaptı. Detaylar geliyor...
Borsadaki İki Enerji Devi Venezuela Yatırımını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Borsa yatırımcıları tarafından şirketlerin yapmış olduğu iş birlikleri ve yatırımlar yakından takip ediliyor. Bu minvalde Odaş Elektrik tarafından yeni bir açıklama geldi. Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yeni duyuru gönderildi.

Şirketten KAP’a gönderilen bildirimde, “İştirakimiz Çan2 Termik A.Ş. gelir çeşitliliğini artırmak üzere hem petrol ve hem de doğalgaz alanında global ölçekteki fırsatları değerlenmek ve geliştirmeye yönelik olarak Venezuela’da yeni girişimler ve çalışmalarda bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Çan2 Termik A.Ş.adına ülkedeki yatırım ajans ve izinlerinin alınması ve tanıtımı ile birlikte tüm başvuru süreç ve işlemlerin Odaş üzerinden yapıldığı belirtildi. Bildirimde süreci takip eden 60 gün içerisinde söz konusu petrol ve doğalgaz sektörleri ile ilgili olan tüm faaliyetlerin, işletmeler veya ilgili hisselerinin Çan2 Termik A.Ş.’ye devir edileceği belirtildi.

Bu noktada şirket ile Çan2 Termik A.Ş. arasında 01.12.2023 tarihli protokol imzalandığı ifade edildi. Gelişmelerin ilerleyen günlerde paylaşılacağı belirtildi.

Çan2 Termik’ten KAP’a gönderilen açıklamada ise Venezuela Devlet Petrol Doğalgaz Şirketi (PDVSA) tarafından işletme, bakım ve üretim çalışmalarına yönelik imtiyaz hakkı tanınmış olan Multiservicios Tomlam CA şirketine dolaylı olarak yüzde 60,4 oranındaki payları ile hissedar olunacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu şirket Venezuela’da yer alan ve 4 sahadan oluşan üretim bloğunda toplam 171 kuyudan oluşan orta ham petrol üretimine sahip alanda, Kalkınma Planı çerçevesinde PDVSA adına üretim faaliyetlerini gerçekleştirecek. Sahalarda yaklaşık 593 milyon varil petrol rezervlerinin olduğu tahmin ediliyor.

2024 yılının ilk 5 aylık dönemi içerisinde 6 milyon dolar finansman sağlanması planlanırken, işletmenin faaliyete geçmesiyle üretimden oluşacak faaliyet gelirleri de dikkate alınarak ilave yatırım oluşturulacağı bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.