Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Çelik Şirketi Dev Yatırımındaki Yeni Gelişmeyi Duyurdu

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., bugünkü KAP bildirimi ile jeotermal enerji santrali yatırımına dair güncel gelişmeleri yatırımcılarla paylaştı. Detaylar;
Borsadaki Çelik Şirketi Dev Yatırımındaki Yeni Gelişmeyi Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da KCAER koduyla işlem görmekte olan Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., özel durum açıklaması başlıklı Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bildiriminde jeotermal enerji santrali yatırımındaki son gelişmeleri paylaştı.

KCAER’den Jeotermal Enerji Santrali Yatırımı Açıklaması

KAP bildiriminde, ilk olarak 25 Mayıs 2023 tarihli özel durum açıklaması anımsatıldı. Bu tarihte, yüzde 99 oranında iştirak edilen Kocaer Enerji’ye ait Horsunlu-Ortakçı Köyü’nde bulunan jeotermal ruhsat sahasında birinci faz olarak 24 MW gücünde jeotermal enerji santral yatırımı için fizibilite çalışması yapma kararı alındığı belirtildi.

Yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda elde edilen Sismik ve MT verilerinin, ruhsat sahasında yapılaca yatırımları desteklediği bilgisi verildi.

Bu verilere paralel olarak yönetim kurulunun bugünkü kararı ile sondaj çalışmalarının başlamasına karar verildiği ve yatırımın 1. fazında açılacak kuyularla 24 MW gücünde jeotermal enerji santral yatırımı yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Hibrit güneş enerjisi lisansı kapsamında jeotermal santralin kendi iç tüketimine yönelik ikinci bir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi santral yatırımının da tasarlanmakta oluğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bu kapasite sonrasında, elde edilecek elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 20’sinin Kocaer Çelik’in çatı üstü GES’leriyle birlikte mevcut elektrik ihtiyacının tamamını karşılamasının beklendiği belirtildi. Kalan yüzde 80’lik kısmının ise 15 yıl boyunca Elektrik Piyasası Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında ABD doları cinsinden satılmasının planlanmakta olduğu kaydedildi.

Elde edilecek ileri tetkiklere paralel olarak yatırımların diğer fazlarına geçileceği de açıklandı.

Açıklamanın devamında, sürdürülebilir enerji yatırımları alanında, ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim) odaklı bu yatırım ile elektrik üretim kapasitesinin önemli oranda artmasının ve enerji sektöründe, yenilenebilir kaynaklar açısından çeşitlendirilmiş, güçlü bir portföye ulaşılmasının hedeflendiği ifade edildi.

KCAER Hisseleri Günü Yükselişle Tamamladı

KCAER hisseleri, haftanın ikinci işlem gününde yüzde 3,1’lik yükseliş göstererek günü 32,9 TL seviyesinde kapattı.

Kocaer Çelik Hisse Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler haftalıkta yüzde 12,1, aylıkta yüzde 21,8 yeşil yakıyor. KCAER, yıllık bazda ise yatırımcısına yüzde 74,8 oranında getiri sağlamış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın