Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Bu 5 Şirket Faaliyet Kârıyla Öne Çıkıyor

BIST 100 endeksinde faaliyet karıyla önce çıkan 5 şirket belli oldu. İşte bu şirkeler ve hisselerinin son durumu...
Borsadaki Bu 5 Şirket Faaliyet Kârıyla Öne Çıkıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsada faaliyet gösteren şirketler bilançolarını paylaşarak, yatırımcılarına finansal raporlarını sunuyor. Yatırımcılar, portföyünde bulunan şirketleri ve yatırım yapmak istedikleri şirketin faaliyetlerini, operasyonel karlılıklarını merak ediyor. Bu bağlamda bu 5 hisse operasyonel karlılığı ile dikkat çekiyor.

Midas, işletme faaliyetlerinden elde ettiği gelirin yüksek olmasının yanı sıra yurt içi ve yurt dışında yüksek faizlere rağmen operasyonel kârını artırabilen, marjlarını artırırken piyasa değerine göre FAVÖK’ü yüksek BIST 100 şirketlerini sıraladı.

Yapılan değerlendirme kapsamında işletme faaliyetlerinden nakit akışları oranının yüzde 3’ten yüksek olan şirketlerin tercih edildiği, yıllık FAVÖK değişimi yüzde 10’dan büyük olan şirketlerin seçildiği, çeyreklik FAVÖK marjı değişimi pozitif olan şirketlerin ele alındığı not edildi.

Bu bağlamda BIST 100 endeksinde yer alan ve operasyonel karlılığı yüksek olan şirketler şu şekilde oldu:

“Turkcell, Enerjisa Enerji, Doğan Holding, Vestel Beyaz Eşya, Odaş Enerji”

GCM Yatırım Banner

Piyasa değerine göre sıralandığında 233,2 milyar TL ile Turkcell geldi. Sonrasında 118,3 milyar TL ile Odaş Enerji, 77,9 milyar TL ile Enerjisa Enerji, 43,7 milyar TL ile Doğan Holding, 34,4 milyar TL ile Vestel geldi.

Listede Yer Alan Bazı Şirketlerin Hisselerinin Son Durumu

Bu şirketlerin hisse performansı incelendiğinde ilk sırada yer alan Turkcell (TLCEL) Nisan ayından itibaren kayda değer yükseliş gösterdi. Nisan ayında 80,80 TL olan hisse, 107,5 TL’ye kadar yükseldi. Yıllık bazda yüzde 185,99 kazandırdı.

Enerjisa Enerji (ENJSA) hisseleri Nisan ayını 65,26 TL’den kapattı. Hisseler Haziran ayında 68,5 TL’ye kadar yükseldi. En yüksek 71,75 TL’yi gördü. Yılık bazda yüzde 94,81 kazandırdı.

Doğan Holding (DOHOL) hisseleri incelendiğinde Nisan ayında 14,17 TL olan hisseler en yüksek 16,99 TL’yi gördü. Yıllık bazda yüzde 58,68,  kazandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.