Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Bu 5 Sektöre Dikkat! Yabancı Yatırımcı Gelebilir

İnfo Yatırım’dan Çağlar Toros, yabancı yatırımcıların borsada hangi sektörlere geleceğini açıkladı. Hangi sektörlerde hikaye var? İşte detaylar;
Borsadaki Bu 5 Sektöre Dikkat! Yabancı Yatırımcı Gelebilir
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’un 2024’ün kalanında nasıl bir performans sergileyeceği ve hangi faktörlerin yükselişi destekleyeceği merak ediliyor. BIST 100 endeksi 9687 puanda seyrederken uzmanlar beklentilerini paylaşarak yatırımcıları bilgilendirmeyi sürdürüyor.

İnfo Yatırım Stratejisti Çağlar Toros, A Para’da yaptığı değerlendirmede BIST 100 endeksinin 9400 puan üzerinde kalıcı olması durumunda hedefin 10 bin 100 puan olduğunu paylaştı. Geri çekilmelerde 9400 puanın yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yabancı takas oranının artmasının risk iştahını artırdığını belirten Toros, yabancıların banka ve holding tarafındaki hisselere ilgi duyduğunu paylaştı. Özellikle holdinglerin 2023’e göre geride kaldığını vurgulayan uzman, yabancıların ulaştırma tarafında da yoğunlaşabileceğini ifade etti.

Yaz aylarında turizm gelirlerinin artması ve uçuşlar özelinde taşıma maliyetlerinin düşür olmasının ulaştırma sektöründe karlılıkları olumlu etkileyebileceğini kaydetti. Bu durumların yabancı yatırımcıların ilgisini çekebileceğini belirten Toros, ulaştırmanın enflasyon muhasebesinden de çok fazla etkilenmediğini aktardı.

Türkiye’de büyüme odaklı strateji çerçevesinde iç talep düşse bile ihracatın artması hedeflendiği için otomotiv sektöründe özellikle elektrikli araçlarda ihracat hikayesinin ortaya çıkabileceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Gıda Perakendede Hikaye Ne?

Gıda perakende sektörünün de enflasyon muhasebesinden olumlu etkilendiğini, çünkü sektördeki şirketlerin enflasyonu ürün fiyatlarına yansıtabildiğini ifade etti. Ülkedeki enflasyon temasından dolayı tasarrufların azaldığını, bu çerçevede indirim marketlerine olan ilginin arttığını vurguladı.

Fiyat olarak cazip marketlere ilginin artmasıyla şubecilik ağı yüksek ve sürümden kazanan gıda perakende şirketlerinin öne çıkabileceğini açıkladı. Uzman, yabancı yatırımcıların gıda perakende tarafındaki bu durumları göz ardı etmeyeceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın