Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yılın İlk 9 Ayında En Çok Bu Şirketler Büyüdü

Borsa İstanbul’da son iki yıldır süren rallide bazı şirketler büyüme oranı ile dikkat çekti. En çok değerlenen şirketler bu haberde…
Borsada Yılın İlk 9 Ayında En Çok Bu Şirketler Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul son dönemde insanların enflasyondan korunmak ve kazancını artırmak amacıyla en çok giriş yaptığı piyasa haline geldi. Bu durum BIST 100 endeksinde yeni rekor seviyeleri ve hisse senetlerinde rallileri beraberinde getirdi.

Finnet 2000’den derlenen veriler, bu yılın ilk dokuz ayında borsadaki en çok büyüyen şirketleri ortaya koyuyor. Değerlendirme beş temel kriter üzerinden yapıldı ve yüzde 50 seviyesini geçen şirketler baz alındı.

Aktif büyüme, esas faaliyet karı, net kar, net satışlar ve özsermaye büyümesi gibi alanlarda ilerleme gösteren şirketler rakiplerinden ayrılıyor. Verilere sektörel bazda bakıldığında, enerji, gıda, inşaat, finans, metal, otomotiv, perakende şirketlerine rastlamak mümkün.

Beş kriterde yüzde 50 üzerinde büyüyen şirketler
Kaynak: Finnet 2000

Beş farklı kriter ile yüzde 50 seviyesinin üzerinde büyüme kaydeden şirketler şu şekilde oldu. Bu listenin ilk sırasında SMRTG yer alıyor. Nisan 2022’de halka arz edilen hisse, rallisi ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Hisse senedi 3 TL seviyelerinden 99 TL’ye kadar çıktı. Buradan düşen SMRTG 44,59 TL seviyesinde işlem gördü.

SMRTG’yi bu sıralamada YEOTK takip ediyor. Aktif büyümesi yüzde 312 olan şirket, yüzde 166 özsermaye büyümesine sahip oldu. GESAN yüzde 212 aktif büyümeye sahip olurken, yüzde 237 özsermaye büyümesi yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Raporda bu hisseleri DOAS, ALFAS, MIATK ve OYAKC takip etti. Listede ISMEN, ASTOR, BIMAS, ENJSA, THYAO gibi şirketler de kendisine yer buldu Belirtilen hisseler borsada yatırımcıların takibinde öne çıktı. Gelecek dönemde borsada yatırımlarını değerlendirmek isteyenler için bu şirketlerin önemli potansiyel taşıdığı belirtiliyor.

Kaynak: Finnet 2000

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.