Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yeni Zirveler Gelecek mi? Uzman Yanıtladı

Borsada rekorlar devam ederken, analist Volkan Dükkancık yatırımcıları temkinli olması gerektiği konusunda uyardı.
Borsada Yeni Zirveler Gelecek mi? Uzman Yanıtladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığındaki değişim sonrasında haftaya yukarı yönde başlayan Borsa İstanbul dün bir kez daha rekor tazeledi. BIST 100 endeksi gün içerisinde 8.890 puanla tüm zamanların zirvesini gördükten sonra kapanış yüzde 1,05 değer kazancıyla 8.869 puandan yaptı.

Kapanışta bankacılık endeksi yüzde 1,17, holding yüzde 1,16 yükselirken en çok kazandıran yüzde 5,75 ile bilişim endeksi oldu. İşlem hacmi ise 125.5 milyar TL ile son dönemin en yüksek rakamlarından biri imza attı.

Endeksin bugün de pozitif bir açılış yapması beklenirken analist Volkan Dükkancık bu süreçte yatırımcıların temkinli olması gerektiğini belirtti. Borsanın yabancı yatırımcının tercihlerinin etkisiyle pozitif yönde seyrettiğini, yükselişin devamı için karlılığını artıran şirketlerin ön plana çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Borsa Yılbaşından Bu Yana Yüzde 16’dan Fazla Yükseldi

Borsa Yılbaşından Bu Yana Yüzde 16’dan Fazla Yükseldi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ekim ayının başında başlayan aşağı yönlü trendi Aralık sonu itibarıyla kıran borsada yabancı alımların gelmesiyle birlikte kritik dirençler aşıldı. Son 13 haftada 2 milyar dolar civarında yabancı girişi gerçekleşirken BIST 100 endeksi Ocak ayında yüzde 16’dan fazla değer kazandı.

Yapılan olumlu yorumların da etkisiyle yabancıların Türk Lirası varlıklarına ilgisinin artmaya devam etmesi bekleniyor. Volkan Dükkancık ekonomideki uluslararası normale dönüş sürecinin aynı kararlılıkla devam ettiği sürece yabancı ilgisinin de devam edeceğini düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

Dolayısıyla da borsada ana hikayenin ekonomide normlara dönüş adımları ve yabancı ilgisinin iyileşmeye devam edebileceği beklentisi ile pozitif senaryonun gerçekleşeceği orta uzun vadede korunmasını sağlayacağına dikkat çekiyor.

“Endekste TUT tavsiyemizi ve yüzde 50 hisse ağırlığı görüşümüzü korumakla birlikte, döngüde panik ile depresyon arası bir döneme girdiğimizi ve bu aşamadan sonra geri çekilmeleri satış yönünde değil, fırsatçı ve seçici olmak kaydıyla alım yönünde izlemeye başladığımı belirtmiş 9 Ocak tarihli yazımızda da ‘7900 üzeri Yelkenler Fora’ diyerek endeksteki olası bir yükselişe işaret etmiştik.” diyen Dükkancık beklentilerini yazdı.

Reel ekonomi ve sanayi şirketleri açısından işlerin bir süre daha yolunda gitmeyeceğini, o yüzden borsanın yükselişin temposunda yavaşlama görülebileceğini söyledi. Yatırımcılara temkini elden bırakmamaları yönünde tavsiyede bulunan uzman isim, hisse seçiminde de çok daha seçici olunması gerektiğini belirtti.

Bu noktada içinde bulunduğumuz mevcut durum kapsamında faaliyet alanı ve operasyonel yapısı ile olası ekonomik durgunluktan etkilenmeyecek, güçlü nakit akışı ve nakit pozisyonu, ağırlıklı döviz geliri yaratabilen mali yapısı ile yeni yatırımlarında veya borç ödemelerinde finansman sorunu yaşamayacak şirketlerin seçilmesi gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın