Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yeni Rekorla Yüzler Gülüyor! Uzmandan 14 Primsiz Hisse

8 Ağustos'ta kar satışlarının görüldüğü Borsa İstanbul’da yeni rekor geldi. Endeks kapanışını 7600 puandan yaptı. Uzman göstergeleri olumlu olan hisseleri paylaştı.
Borsada Yeni Rekorla Yüzler Gülüyor! Uzmandan 14 Primsiz Hisse
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir önceki gün kar satışları gelen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 0,78 düşüşle 7412 puana inmişti. Yükselişlerin düşüşlere göre daha güçlü olduğu süreçte endeks bugün tekrar kritik seviye olarak kabul edilen 7500 puanı geçti. Endeks yüzde 2,5 artışla kapanışını 7600 puandan yaparak tarihi zirveye ulaştı. Finansal kiralama ve bankacılık sektörleri endeksi yukarıya taşıdı.

Pozitif beklentilerini sıklıkla dile getiren analistler, 7500 puan eşiğinin aşılmasının yükseliş ivmesi için kritik önem taşıdığını vurguluyor. Aynı zamanda yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’a ilgisinin artmasının ve bilanço döneminin de yükselişlere katkı sağladığı aktarılıyor.

Yatırımcılar, portföyünde bulunan şirketlerin bilançolarında açıkladığı rakamları yakından takip ederken bazı şirketlerden negatif rakamlar geldi. Dün açıklanan bilançolarda öne çıkan Ereğli Demir ve Çelik’in (EREGL) 2023’ün ilk yarısını kapsayan finansal sonuçları oldu. EREGL, ilk yarıda 4 milyar TL zarar duyurdu.

Borsada Yeni Rekorla Yüzler Gülüyor! Uzmandan 14 Primsiz HisseKaynak: Paratic Piyasalar

Bir önceki gün kapanışını negatif yapan BIST 100 endeksi, bugün gelen alımlarla birlikte yükselişe geçti. Endeks günlük yüzde 2,5 artışla 7600 puana çıkarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Gün içinde ulaşılan 7644 puan ise görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

GCM Yatırım Banner

Endeks bir önceki kapanışa göre 188 puan artarken toplam işlem hacmi tekrar yükselerek 174 milyar TL’ye ulaştı.

Analistler teknik açıdan endekste 760 ve 7750 seviyelerinin direnç, 7500 puanın destek olduğunu ifade ediyor.

Sektör Endeksleri

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 9,3 ile finansal kiralama ve yüzde 8,7 ile bankacılık oldu. Holding endeksi ise yüzde 2,2 oranında yükseldi. En çok gerileyen yüzde 2 ile madencilik oldu.

Güne hafif yükselişle başlayan bankacılık endeksi, kapanışa yaklaşırken gelen alımlarla birlikte sert yükseldi ve getirisini yüzde 9’un üzerine kadar çıkardı. Analistler, bankalardaki alımların büyük bölümünün yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Bankaların açıkladığı bilançolar da genel olarak beklenti üstü gelmişti. İş Bankası (ISCTR) 31,5 milyar TL, Garanti Bankası 33,5 milyar TL, Akbank (AKBNK) 31 milyar TL net kar açıkladı.

Uzmandan 14 Adet Primsiz Hisse

Borsa İstanbul ile ilgili değerlendirmeleriyle öne çıkan ve sıklıkla primsiz hisseleri paylaşan Milliyet gazetesi yazarlarından Zeynep Aktaş, teknik göstergeleri olumluya dönen 14 adet primsiz hisseyi paylaştı.

Aktaş, yaptığı çalışmada yılbaşından bu yana endekse göre primsiz kalan ve teknik göstergeleri olumlu sinyal üreten BIST 100 hisselerini sundu.

Hisse sıralamasında bazı kriterleri baz alan uzman analizinde hacimdeki artış, yılbaşından bu yana getiri, RSI değeri ve momentum gibi göstergelere işaret etti.

RSI değerinin 69’un üzerinde olan şirketlerde hisseye olan ilginin yükseldiğini ve alımların aşırı seviyelere çıktığını belirtti.

Borsada Yeni Rekorla Yüzler Gülüyor! Uzmandan 14 Primsiz Hisse

Söz konusu kriterleri doğrudan sağlayan şirketlerin Kimteks Poliüretan (KMPUR), Anadolu Isuzu (ASUZU), İpek Doğal Enerji (IPEKE) ve Europen Endüstri (EUREN) olduğunu paylaştı.

Borsada Yeni Rekorla Yüzler Gülüyor! Uzmandan 14 Primsiz Hisse

Listeye daha fazla şirketin girebilmesi için RSI değeri 40’ın üzerinde olan şirketleri de listeye alan Aktaş, momentumu 100’ün üzerinde olan şirketleri sıraladı. Momentumun var olan trendin hız kazanıp kazanmadığını ölçtüğünü ifade etti.

Söz konusu kriterleri sağlayabilen şirketlerin Çan2 Termik (CANTE), Kimteks Poliüretan (KMPUR), Koza Madencilik (KOZAA), Odaş Elektrik (ODAS), GSD Holding (GSDHO), Koza Altın (KOZAL), Anadolu Isuzu (ASUZU), Konya Çimento (KONYA), İpek Doğal Enerji (IPEKE), Şekerbank (SKBNK), Ege Endüstri (EGEEN), Europen Endüstri (EUREN), VakıfBank (VAKBN) ve Gübre Fabrikaları (GUBRF) olduğunu duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.