Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Yeni Eşik Aşıldı ve 5.500 Puan ile Rekor Geldi

Borsa İstanbul’da ralli devam ederken, BIST 100 rekorunu tazeledi. Endeks yeni eşiğin üzerine çıktı. Detaylar haberde…
Borsada Yeni Eşik Aşıldı ve 5.500 Puan ile Rekor Geldi
Yorum

Borsa İstanbul yeni hafta içerisinde de yükselişini sürdürdü ve rekorunu tazeledi. BIST 100 endeksi yatırımcıların psikolojik eşik olarak gördüğü 5.500 puan seviyesini aştı ve tüm zamanların en yükseğine ulaştı. Endeks günlük kazancını yüzde 1’in üzerine taşırken, haftalık kazanç yüzde 5’i aştı.

Bankacılık endeksi an itibarıyla yüzde 1.7’lik yükseliş ile 5200 puanı aşarken, holding endeksinde yüzde 0,5’in üzerinde kazanç meydana geldi. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,88 ile inşaat, en çok gerileyen ise yüzde 0,19 ile ticaret oldu.

BIST 100 günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100’de gelen son rekor, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını açıklaması ile aynı zamanda gerçekleşti. TCMB bu hafta yurt içi piyasaların beklediği başlıca veri olan faiz kararını açıkladı.

Buna göre bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 9 ile sabit tutuldu. Beklenti faiz oranlarında bir değişiklik yapılmayacağı yönündeydi. Faiz oranlarının geride kalan aylarda yapılan indirimler ile tek haneye indirilmesi, borsada güçlü bir ralliyi beraberinde getirdi.

BIST 100 endeksi rallisi ile resesyon endişesi içerisinde olan küresel piyasalardan da pozitif olarak ayrışmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu