Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yeni Dönem: Hangi Hisseler Öne Çıkacak?

2024 yılının ikinci çeyreğine ilişkin piyasa dinamikleri, uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerle aydınlatıldı. Piyasalara ilişkin öngörüler haberin içerisinde;
Borsada Yeni Dönem: Hangi Hisseler Öne Çıkacak?
HABER GİRİŞ

2024 yılının ilk çeyreğini rekor seviyelerle geride bırakırken Ekonomim’den Zeynep Aktaş, yılın ikinci çeyreğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılın ikinci çeyreğinin piyasalar için geçiş dönemi olacağını ileri süren Aktaş, zorlu bir dönem geçirilirken beklentilerin satın alınacağını öngördü.

Enflasyonda zirvenin görüleceğine dikkat çekerek, borsada değerlemeleri ucuz kalan şirketlerin öne çıkacağının altını çizdi. Doların enflasyon altı seyrinin süreceğini de kaydetti.

Yılın ilk çeyreğinde borsanın yüzde 22,39 yükseldiğini hatırlatan Aktaş; altının yüzde 21, mevduatın yüzde 11,39, dolar kurunun yüzde 9, euronun ise yüzde 7,38 kazanç sağladığını belirtti.

Yerel seçimin ardından piyasaların yeni denge noktaları oluşmaya başlayacağını dile getirerek, borsada ikinci çeyrekte enflasyon üstü hisse bazında getirilerin süreceğini bildirdi. Piyasadaki her negatif seyrin, alım yönlü değerlendirmeler ile yönünü yukarı çevireceğinin altını çizdi.

Kârlı Şirketler Öne Çıkacak

Piyasalar dengesini bulurken yatırımcıların arayışlarında kârlı şirketlerin öne çıkacağına işaret eden Aktaş, 2023 verilerine göre BIST 100’de faaliyet kârı ve net kâr büyümesi yüzde 20’nin üzerinde olan Fiyat/Kazanç oranı 15’in altında olan şirket sayısının 10 olduğunu hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Öne çıkan şirketlerin Doğuş Otomotiv, Pegasus, Ford Otosan, TAV Havalimanları, Tofaş Fabrika, Türk Traktör, Ülker Bisküvi, Turkcell, Akçansa ve Arçelik olduğuna dikkat çekti.

2024 yılının ikinci çeyreğinin şirketlerin daha fazla filtrelendiği bir dönem olacağını bildirerek, 2023 sonu verilerinde FAVÖK Marjı, Özsermaye Karlılığı yüzde 10 üzeri, Esas faaliyet kâr Marjı ve Aktif Kârlılığı yüzde 5 üzeri olan kazandıran şirketlerin takip edileceğine vurguda bulundu.

Söz konusu kriteri sağlayan şirketlerinse Borusan Boru Sanayi, Tüpraş, Turkcell, Ford Otosan, Astor Enerji, Pegasus, Oyak Çimento, Tofaş Fabrika, Enka İnşaat ve Şişe Cam olduğunu paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın