Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yatırımcı Sayısı Artarken O Bölgeler Başı Çekiyor

MKK verileri borsadaki yatırımcı sayısı son bir yılda yüzde 80’den fazla artarken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illeri başı çekti. Detaylar haberde...
Borsada Yatırımcı Sayısı Artarken O Bölgeler Başı Çekiyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de sermaye piyasalarına olan ilgi giderek artıyor. Pandeminin ardından özellikle her yaş ve eğitim seviyesinden insanın yoğun ilgi gösterdiği Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 9 milyona yaklaştı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, pay senedi yatırımcı sayısı 18 Mayıs’taki rekor seviyesinin ardından 46,127 kişi azalarak 8 milyon 578 bin 116’ya geriledi.

Borsanın olumlu performansının yanı sıra, yeni halka arzlar da yatırımcı girişini hızlandırıyor. Halka arzların ardından gelen kâr satışları, son haftalarda yatırımcı sayısını olumsuz etkiliyor. MKK verilerine göre, Nisan ayı itibarıyla Türkiye genelinde yatırımcı sayısında geçen seneye göre yüzde 100 üzerinde büyüme sağlayan iller, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Van gibi Doğu/Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldı.

En Fazla Yatırımcı Marmara’da

Marmara Bölgesi, 3 milyon yatırımcıyla en çok yatırımcıya ev sahipliği yaparken, geçen seneye göre en yüksek büyümeyi yüzde 95 artışla Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve yüzde 84 artışla Doğu Anadolu Bölgesi gerçekleştirdi. 2010 yılında 1 milyon eşiğini geçen yatırımcı sayısı, 2020’ye kadar istikrarlı bir seyir izledi.

Pandemiyle birlikte, sermaye piyasalarına olan ilginin artmasıyla 2020 Ocak ayında 1 milyon 232 bin olan yatırımcı sayısı, 25 Mayıs 2024’e gelindiğinde yüzde 600’e yakın bir artışla 8,6 milyona ulaştı. Pay senedi toplam portföy değeri de geçen yıla göre yaklaşık üç kat artarak 14,4 trilyon TL’ye yükseldi. Yatırımcı sayısı son bir yıl içerisinde 86’lık bir artış yaşadı.

‘Doğu  Bölgelerde Finansal Okuryazarlık Artıyor’

Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde finansal okuryazarlık seviyesinin hızla arttığını vurgulayarak, “Bu bölgeler, çok eski medeniyetlere ve verimli topraklara ev sahipliği yapmaları nedeniyle artan yatırımcı sayısıyla dikkat çekiyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Arısoy, dijitalleşmenin yatırımcı sayısındaki artışta önemli bir rol oynadığını belirterek, “Pandemiyle birlikte dijitalleşmenin daha hızlı ve kısa sürede gerçekleşmesi, internet ve dijital ticaret platformlarının yatırımcıların piyasalara daha hızlı ve kolay erişimini sağlamasıyla işlem hızı arttı” ifadelerini kullandı.

Dijitalleşmeyle birlikte bilgi akışının arttığını ve yatırımcıların analizler, raporlar ve sosyal medya platformları aracılığıyla piyasa hareketleri hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinebildiğini belirten Arısoy, kripto varlıklara olan ilginin de bazı dönemlerde hisse senedi piyasalarına yönelimi artırdığını söyledi. Bu gelişmelerin genel olarak teknolojinin etkisiyle daha bilinçli, bağımsız ve bilgiye dayalı bir yatırımcı profili oluşturulmasına katkı sağladığını ifade etti.

Arısoy ayrıca kadınların hisse senedi piyasasına ilgisinin daha çok arttığına dikkat çekerek, “Yapı Kredi Yatırım olarak kadın yatırımcı sayımız yüzde 111 artarken erkek yatırımcı sayısı yüzde 60 arttı. Kadın yatırımcı sayısında en çok artış Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da gerçekleşti. Doğu Anadolu’da kadın yatırımcı sayısında yüzde 150, artış yaşanırken Güneydoğu Anadolu’da yüzde 136’lık artış oldu.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.