Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Spor Hisselerinin 2024 Performansı: En Çok Hangisi Kazandırdı?

Borsada bu yıl yükseliş sürerken spor hisselerine yatırım yapanlar da kazanç elde etti. BIST 100’deki dört spor hissesinin yılın başından bu yana durumları şöyle…
Borsada Spor Hisselerinin 2024 Performansı: En Çok Hangisi Kazandırdı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa son dönemde yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği piyasa olmaya devam ediyor. BIST 100 endeksi bu yıl 10.000 puan barajını geçerek yeni zirve seviyelere ulaştı. BIST 100 endeksi bu yılın başına kıyasla yüzde 35 yukarıda işlem görüyor.

Endeks yazım itibarıyla 10.200 puan yakınlarında bulunuyor. En yüksek seviye ise 10.383 puan olarak kaydedildi. Sektörel bazda ise yatırımcıların kazancı değişiklik gösterdi. Spor endeksi (XSPOR) yıla yükselişle başlayarak yüzde 65’e yakın artış kaydetti.

Son haftalardaki satışlar ise spot endeksinin yılın başından itibaren kazancını yüzde 6 seviyelerine indirdi. Endekse dahil dört spor kulübünün hissesi bulunuyor ve 2024’ün başından itibaren kazançları şu şekilde.

Galatasaray (GSRAY)

GSRAY hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada spor endeksine dahil hisseler arasında bu yıl içerisinde yatırımcılara en çok kazandıran GSRAY oldu. GSRAY bu yılın başından itibaren kazancını yüzde 40’ın üzerine taşıdı. Hisse senedi son bir yıllık döneme kıyasla yüzde 70 yukarıda işlem görüyor. GSRAY’ın değeri yazım itibarıyla 9 TL yakınlarında işlem görüyor.

Fenerbahçe (FENER)

Spor endeksinde bulunan hisseler arasında bu yıl içerisindeki kazancı ile GSRAY’ı FENER takip etti. FENER yılın başına kıyasla yüzde 25 artıda işlem görüyor. Son bir yıl içerisine bakıldığında ise yüzde 130’u aşan bir kazanç söz konusu. FENER yazım itibarıyla 104 TL seviyesinde işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Trabzonspor (TSPOR)

Borsada kazandıran bir diğer spor hissesi TSPOR oldu. Hisse senedi yılın başına kıyasla yüzde 21 artış kaydetti TSPOR’a son bir yıl bazında bakıldığında ise yüzde 60 artmış görünüyor. Hisse senedi yazım itibarıyla 2 TL yakınlarında işlem görüyor.

Beşiktaş (BJKAS)

BJKAS hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu yıl spor endeksine dahil hisseler arasında yatırımcıların kayıp yaşadığı tek şirket Beşiktaş (BJKAS) oldu. Hisse senedi son haftalarda art arda taban fiyattan işlem görerek yüzde 70’in üzerinde kayıp yaşadı. Yılın başına kıyasla BJKAS yüzde 35 düşüş yaşamış durumda.

Buna karşın hisse senedi son bir yıl bazında yüzde 110’dan fazla yükseliş yaşadı. Son günlerde ise BJKAS tavan fiyattan işlem görmeye başladı. hisse senedi yazım itibarıyla 30 TL’de işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın