Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Sert Düşüş Sürüyor: Devre Kesici Çalıştı

Borsada günlük kayıp yüzde 5’e ulaştı ve devre kesici çalıştı. İşlemler geçici olarak durduruldu. Ayrıntılar geliyor…
Borsada Sert Düşüş Sürüyor: Devre Kesici Çalıştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girdiği belirtildi. Açıklamada pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğu ifade edildi. Devre kesicinin çalışması ile beraber ilgili açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, saat 17:14:58 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin tetiklendiği ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasasındaki (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemlerin geçici olarak durdurulduğu kaydedildi.

İşlemlerin Pay Piyasası ve Viop Pay ile Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde 18:80’de yeniden başlatılacağı belirtilen açıklamada, AP Pay Repo Pazarı’nda işlemlerin bugün yeniden başlatılmayacağı vurgulandı. Devre kesici BIST 100 endeksindeki günlük kaybın yüzde 5’e ulaşması ile beraber çalıştı.

Açıklamada, açığa satış yapılabilen işlem sıralarında açığa satış işlemlerinde seans sonuna kadar yukarı adım kuralı uygulanacağı aktarıldı.

BIST 100 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks bugüne 4998 puandan başladı ve gün içerisindeki kayıplarını 4727 puana kadar taşıdı. Düşüş dalgası ile beraber bankacılık endeksi yüzde 7’yi aşan kayıpla en çok düşen endekslerden biri oldu. Onu yüzde 7 ile sigorta, yüzde 6,93 ile gayrimenkul, yüzde 6 ile finansal kiralama ve yüzde 5 ile bilişim takip etti.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 endeksindeki son düşüş dalgası, haftalık kaybı ise yüzde 7’ye kadar çıkardı. Borsa geçen yılın son çeyreğinden itibaren güçlü bir  yükseliş yaşadı ve Ocak ayının ilk haftasında 5704 puana çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Sonrasında satış baskısı ile karşılaşan borsa, 4600 puana kadar gerilemişti. Sonraki tepki yükselişi ise 5568 puana kadar sürdü ve buradan yeniden düşüş derinleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın