Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Rekor Bekleyiş Konuşuluyor

2023’ü parlak bir karneyle kapatmayan Borsa İstanbul için ümitler tükenmiş değil. Yabancı girişleri için beklenti yükselirken, endeks getirisi için tablo olumlu.
Borsada Rekor Bekleyiş Konuşuluyor
HABER GİRİŞ

Yatırımcı sayısı ve primleri ile rekorlara doymayan ancak 2023’ü kötü bir karneyle kapatan Borsa İstanbul’da sert rüzgarların durulduğu yönünde yorumlar birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Bu yıl yeşil mumlara tutunma sinyalleri veren BIST 100 endeksini asıl toparlayacak olan yabancı yatırımcının geri döneceğine ilişkin haberler gündemden düşmüyor.

“Borsanın en büyük düşmanı yüksek faizler” diyen ekonomist Emrah Lafçı, geçen yıl Merkez Bankası’nın da teşviki ile faizi yüzde 50’yi aşan mevduat hesapların borsaya alternatif olduğunu hatırlattı.

Ancak gelinen noktada mevduat tarafının yeniden soluk kesmesi ve faizlerin yüzde 50’nin altına inmesi ibreyi değiştirdi.

Borsanın artık normal seyrine döndüğünü söyleyen Lafçı, geçen yılki halka arz furyasına atıf yaparak şöyle konuştu:

“Rasyonaliteye uzak bir şekilde her halka arz olan şirket, arz olduktan sonra yüzde 100 değer kazandı. Yatırımcı sayısı ise bir yılda 2,5 milyon civarından 8 milyona çıktı. Bunlar normal değildi ve düşük faiz politikasının sonucuydu. Şimdi ise Mehmet Şimşek’in de bahsettiği gibi rasyonel politikalar dönüş olunca borsa da normal seyrine döndü.”

GCM Yatırım Banner

O Yatırımcılar Kendini Şanslı Hissetsin

Merkez Bankası’nın bu senenin sonu için enflasyon tahminini en yüksek yüzde 42’de tuttuğunu belirten Lafçı, “Bu yıl borsada yüzde 40’lar civarında yıllık getiri sağlayan yatırımcılar kendilerini şanslı hissetmelidir” diye konuştu.

Bu yılın asıl borsa hikayesinin yabancı yatırımcılar olacağını vurgulayarak, seçimlerden sonra ekonomi kadrolarının güvenirliği sağlamaya devam etmesi halinde borsaya yabancı yatırımcıların çekilebileceğini ve Borsa İstanbul’un reel anlamda kazanç için potansiyel taşıyabileceğini kaydetti.

Borsa Bu Yıl Rekor Kıracak

BIST 100 endeksinin 2024’te rekor seviyelere ulaşabileceği tahminini paylaşan Emrah Lafçı, “Borsa bu yıl nominal anlamda rekor kıracaktır. Çünkü yüzde 40 civarında beklenen bir enflasyon var. Sadece enflasyon kadar artsa bile 11 bin 500 civarına denk gelecek ve rekor seviyeleri görecektir” dedi.

Borsanın yükselişi dolar bazında ele alındığında ise rekor görülme konusunun tartışmaya açık olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın