Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Küçük Yatırımcıya Uyarı: 1 Milyon Kişi Silkelendi

Borsada rekorlarla dolu bir süreç öne çıkarken küçük yatırımcının dikkatli olması gerektiği vurgulanıyor. Şeref Oğuz yatırımcıları uyardı. İşte detaylar;
Borsada Küçük Yatırımcıya Uyarı: 1 Milyon Kişi Silkelendi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da özellikle 2024’ün Şubat ayında öne çıkan yukarı yönlü hareketlilikler BIST 100 endeksinin peş peşe rekorlar kırmasını sağladı. 19 Şubat’ta 9404 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören BIST 100 endeksi, 20 Şubat saat 15.00 itibarıyla yüzde 1,4 artışla 9328 puanda seyrediyor.

Borsadaki yükselişler birçok yatırımcının kazanç elde etmesini sağlarken uzmanlar kar satışlarına karşı dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Uzmanların büyük bir bölümü BIST 100 endeksinde 2024 yılında 10 bin puan üzerini hedefliyor. Fakat bu süreçte dalgalanmaların olabileceği konusunda uyarılar yapılıyor.

“Silkelenme Operasyonu”

Dr. Şeref Oğuz, Ekonomim.com’a yaptığı değerlendirmede küçük yatırımcıların borsanın yükselen trendine kapılmaması ve dikkatli adımlar atması gerektiğini söyledi. Daha önce birçok kez yaşanan senaryonun tekrarlanabileceğini belirten Oğuz, silkeleme operasyonunun düğmesine basılabileceğini paylaştı.

Uzman, “Borsa ağacının 8,5 milyon yaprağı vardı, bir silkelendi 1 milyonu gitti. Borsa 10 bine koşarken yeniden hasat zamanı geldi.” ifadelerini kullandı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun korumadığı küçük yatırımcının yeniden silkelenme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini aktardı.

Spekülatörlere Dikkat

Spekülatörlerin yeniden ortaya çıkıp küçük yatırımcıyı sağabileceğini, bu kapsamda çok dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Oğuz, borsanın bir oyun alanı olmadığını paylaştı. Küçük yatırımcının şirketin ortağı gibi davranması gerektiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Borsanın sabırsızlardan sabırlılara, akılsızlardan akıllılara para aktarılan bir yer olduğunu, bu nedenle borsanın profesyonellerin yeri olduğunu belirtti. Borsada amatörlere yer olmadığını, yatırım yapacakların profesyonellerden destek alması gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın