Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Kritik Koşulları Sağlayan Potansiyelli 17 Şirket

Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden olan Zeynep Aktaş, BIST 500’de 4 kriterde öne çıkan şirketleri sıraladı. İşte detaylar;
Borsada Kritik Koşulları Sağlayan Potansiyelli 17 Şirket
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da vergi gündemiyle birlikte dalgalı hareketler öne çıkarken milyonlarca yatırımcı gelecek dönemlerde yatırım yapılabilecek, değerleme oranlarıyla pozitif ayrışabilecek hisseleri araştırıyor.

Ekonomim yazarlarından Zeynep Aktaş, 5 Haziran’da kaleme aldığı yazısında BIST 500’de 4 kriterde öne çıkan 17 şirketi yatırımcılarla paylaştı.

Borsada Kritik Koşulları Sağlayan Potansiyelli 17 ŞirketKaynak: Zeynep Aktaş

Endekste yapılan analizde belirli kriterler üzerinden dikkat çekici performansların gözlemlendiğini ifade eden Aktaş, bu kriterlerin hisse başına kar, fiyat/kazanç, firma değeri/FAVÖK ve piyasa değeri/defter değeri gibi önemli göstergeler olduğunu açıkladı.

Bu göstergelerin karar verme süreçlerinde önemli rol oynadığını vurgulayan uzman yatırım gurusu Peter Lynch’in “Bir şirketin geçmişine bakarak geleceğini tahmin etmek mümkündür” sözlerini anımsattı. Bu kapsamda yatırımcıların şirketlerin finansal durumunu incelemesinin önemli olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

F/K oranının düştüğü şirketlerin potansiyel olarak iyi bir yatırım olabileceğini kaydeden Aktaş, Doğuş Otomotiv (DOAS) için 2.65 F/K oranının diğer şirketlere göre oldukça düşük olduğunu bildirdi. Aynı durumun Türk Hava Yolları (THYAO) ve Doğu Aras Enerji (ARASE) için de geçerli olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.