Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Kazançlar Dolar Bazında Yüzde 100’den Fazla!

Borsada rekorların peş peşe geldiği 2022 yılında, dolar bazlı kazanç yüzde 100'ü aştı. Sektörel bazda kazanç nasıl? İşte detaylar;
Borsada Kazançlar Dolar Bazında Yüzde 100’den Fazla!
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel enflasyon, resesyon ve ekonomik durgunluklara rağmen 2022’nin başından beri pozitif ayrışmayı başaran Borsa İstanbul’da yatırımcılar umduklarını buldu. Rekorların ardı arkası kesilmeyen BIST 100 endeksi, sene başından beri yatırımcısına yaklaşık yüzde 190 getiri sağladı. Dolar bazlı gözlemlendiğinde ise yüzde 100’ün üzerinde kazanç söz konusu.

Borsanın sektör açısından performansına bakıldığında en çok yüzde 540 ile ulaştırma sektörü kazandırdı. Bunu yüzde 380 ile elektrik, yüzde 260 ile madencilik izledi. Sektör endeksleri arasında söz konusu yılda kaybettiren bir sektör bulunmuyorken en az getiri yüzde 70 metal ana sanayide oldu.

Analistler, borsanın mevcut durumunu önüne alarak yukarı yönlü eğilimin güçlü kalmaya devam edeceğini söylüyor. Olası yükselişlerde sektör ve hisse rotasyonlarının gerçekleşeceğini aktarıyor.

Vakıf Yatırım Direktörü Altan Aydın, BIST 100 endeksindeki rallinin bankaların katılımıyla hızlandığını ifade etti. Bankacılık hisselerinin yıl içinde sanayi hisselerinden daha olumlu bir performans sergilediğini, Eylül ayından beri banka hisselerinde bir baskının olduğunu aktardı.

Dolar bazında performansları gözlemleyen Aydın, sanayi endeksinin tarihi zirvede olmasına rağmen bankalar başta olmak üzere mali endeksin çok yükselmediğini bildirdi. Bu açıdan içinde bulunulan alternatifsizlik rallisinde sektörler arası bu tip ayrışmaların görülebileceğini sözlerine ekledi.

Direktör, BIST 100 endeksinin 2022 yılını 5.500 puan etrafında bitirmesini beklediğini, dolar bazında 300-320 puan bandının hedef olduğunu kaydetti.

Borsa Günü Rekorlarla Tamamladı

BIST 100 endeksi 19 Aralık gününde 177,62 puan artarak 5391 puana kadar çıkarak günü sonlandırdı. Endekste hisselerin 75’i prim yaparken 23’ü geriledi.

En çok işlem gören hisseler Yapı Kredi Bankası, Petkim, Türkiye İş Bankası, Türk Hava Yolları ve Akbank oldu. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu