Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Kaçış Var! Yatırımcı Sayısı Azalıyor

Borsada yaşanan hareketlilik yatırımcı sayısında belirgin bir azalmaya yol açtı. MKK verilerindeki, yatırımcıların son dönemdeki kaçış eğilimi dikkat çekti. İşte detaylar;
Borsada Kaçış Var! Yatırımcı Sayısı Azalıyor
HABER GİRİŞ

Son dönemde mevduat faizlerindeki yükseliş sürerken, borsada ise yatırımcı sayısında azalış kaydediliyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) dün güncellediği verilere göre 9 Şubat haftasıyla sona eren dönemde, pay senedi yatırımcı sayısında bir önceki haftaya kıyasla 42 bin 898 kişilik bir düşüş yaşandı.

Söz konusu durum, pay senedi yatırımcılarının sayısının 7 milyon 243 bin 334’ten 7 milyon 200 bin 436’ya gerilemesine sebep oldu.

Aralık 2023’ten itibaren borsaya olan ilgi azalıyor. 9 Şubat ile biten dönemdeki azalışla birlikte Ekim ayında rekor seviyeye ulaşan 8 milyon 573 bin 476 olan pay senedi yatırımcı sayısında 9 Şubat’a gelindiğinde 1 milyon 373 bin 40 kişilik azalma gösterdi.

Aynı dönemde ise pay senedi değerleri 11,41 trilyon liradan 11,9 trilyon liraya çıktı. Borsadaki bu azalma trendi, Ekim ayında rekor kıran 8,6 milyon yatırımcı sayısına kıyasla 1,4 milyon yatırımcının borsadan çekilmesiyle daha da belirginleşmiş oldu.

Borsa 2021 yılında yatırımcı sayısıyla 2 milyon eşiğini, 2022 yılında ise 3 milyon eşiğini aşmıştı. 2023 yılında halka arzlarla hız kazanarak her ay yatırımcı sayısında önemli artışlar yaşanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Kasım 2023’te düşüşe geçen borsada yatırımcılar, mevduat faizlerindeki yükselişin de etkisiyle alternatif yatırım araçlarına yönelmeye başladı. 2023 yılında toplamda 54 şirket halka arz edilmişti, ancak son dönemdeki bu azalışlar yatırımcıların yeni stratejiler geliştirmelerine sebep oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.