Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada İyimser Hava Sürüyor! Endeks 5124 Puana Yükseldi

Haftaya güzel bir başlangıç yapan Borsa İstanbul, ikinci günde yukarı yönlü hareketini sürdürdü. Beklentiler ne? İşte detaylar;
Borsada İyimser Hava Sürüyor! Endeks 5124 Puana Yükseldi
HABER GİRİŞ

Yeni yılın başından beri ağırlıklı olarak yatırımcısına kaybettiren Borsa İstanbul’da seçim baskısı devam ederken kritik seviye olarak kabul edilen 5000 puana tekrar ulaşıldı. Yeni haftaya güzel bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi bugün de kayıp vermeyerek yatırımcının moralini yükseltti.

Borsaya para girişinin olmadığını, endeksin 4700-5200 arasında gidip geleceğini söyleyen uzmanlar, son haftalarda işlem hacminin düşük olmasına dikkat çekiyor. Yabancının seçim belirsizliğinden dolayı pozisyon almayarak izle ve gör profiline geçmesi, borsaya yabancı para girişini büyük ölçüde azalttı.

Borsada İyimser Hava Sürüyor! Endeks 5124 Puana YükseldiKaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz hafta kapanışını 4924 puandan yapan BIST 100 endeksi, yeni haftaya yüzde 3’lük artışla başlamıştı. Yukarı yönlü hareket bugün de kendini göstererek borsada iyimser bir havanın oluşmasına katkı sağladı. Endeks günlük yüzde 0,6 artışla kapanışını 5124 puandan yaptı.

Endeks önceki kapanışa göre 31,94 puan artarken toplam işlem hacmi 68,4 milyar TL seviyesinde oldu. Geçtiğimiz haftalarda 41,9 milyar TL’ye kadar gerileyen işlem hacmindeki artış dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Endekste 5150 ve 5200 seviyeleri direnç, 5000 puan ise destek olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,9 ile sigorta, en çok kaybettiren yüzde 1,1 ile spor oldu. Bankacılık endeksi yüzde 2,2, holding endeksi yüzde 0,3 değer kazandı.

Analistler, ABD’de açıklanacak olan enflasyon verilerinin öncesinde küresel pay piyasalarında yön arayışının devam ettiğini belirtiyor.

BIST 100 endeksine dahil olan hisselerin 66’sı prim yaparken 33’ü geriledi. En çok işlem gören şirketler Türk Hava Yolları (THYAO), Girişim Elektrik (GESAN), Ereğli Demir Çelik (EREGL), Koza Altın İşletmeleri (KOZAL) ve Oyak Çimento (OYAKC) oldu.

“Birileri Borsayı Dolduruyor”

Uzman Tunç Şatıroğlu, son günlerde Borsa İstanbul’da ciddi alımlar yapıldığını söyledi. Borsayı seçimle ilişkilendiren Şatıroğlu, anketlere bakıldığında net sonuçlar görülmediğini ifade etti. Son günlerdeki yükselişlerin seçime yönelik anketlerle bir bağlantısı olmadığını kaydetti. Uzman, “Birileri borsayı dolduruyor, biraz yükseltiyor. Sonra boşaltıyor.” ifadelerini kullandı.

BIST 100 endeksinin 5200 puana kadar çıkabileceğini, fakat o noktada tekrar satışların görülebileceğini paylaştı.

“Borsa Hala Ucuz”

Integral Forextv’de konuşan Murat Sağman, borsada işlem hacimlerinin çok düşük olduğuna dikkat çekerek endeksin 5000 puan üzerinde kaldıkça yukarı yönlü hareketin sertleştiğini belirtti. Değerleme olarak bakıldığında ucuz bir borsanın olduğunu vurgulayan Sağman, dövizin artma ihtimali olduğunu, bu durumun borsayı döviz bazında daha ucuz hale getireceğini kaydetti.

Ne olursa olsun enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini, seçimden sonra Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) bir değişiklik olması durumunda daha gerçekçi enflasyonla karşı karşıya kalınabileceğini ifade etti. Enflasyonun aynı zamanda nominal olarak borsadaki şirketlerin değerini artırdığını dile getirdi.

“Temkinli Olunmalı”

Dün gerçekleşen yüzde 3’lük artışın devamının geleceğinden emin olmadığını vurgulayan Sağman, hacmin düşük olmasından dolayı temkinli yaklaşılması gerektiğinin altını çizdi. Seçime yönelik belirsizliklerin devam ettiğini, seçimin birinci turda bitmeyip ikinci tura kalabileceğini belirtti.

Yükselişlerin devam edebilmesi için 5200 seviyesinin kırılması gerektiğini, endekslerin aşağı yukarı yönlü gitme ihtimalinin yüksek olduğunu paylaştı.

Seçimlerden bir hafta önce anketlerin sonuca işaret etmesi halinde borsada seçim fiyatlaması olabileceğini kaydetti.

“Yeni Yatırımcılar Ayrılacak”

A Para’da konuşan İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, Borsa İstanbul’daki gerçekleşen alımların genel olarak BIST 30’da gerçekleştiğini ve kamu eliyle yapılan alımlar olduğunu söyledi. BIST 30 dışında kalan hisselerin çoğunda pozisyon alan yatırımcıların hiçbirinin para kazanmadığını, zararında azalma olmadığını aktardı.

Yılmaz, borsaya yeni katılan hisse almış ve zararda olan yatırımcıların büyük bir kısmının hisse senetleri aldıkları fiyata ulaştığında bunları satarak borsadan çıkacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.