Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada İşte Bu 5 Hissede İlgi Arttı

Bireysel yatırım platformu Midas, bu hafta, geçen haftaya göre işlem hacmini en çok büyüten ilk 5 BIST 100 endeksini açıkladı. İşte o hisseler ve borsadaki son durumları...
Borsada İşte Bu 5 Hissede İlgi Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu haftaya 7667,85 puan ile başlayan BIST 100 endeksi 7987 puanda seyrediyor. Endeks haftalık bazda yüzde 5’den fazla kazandırırken, bu hafta ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST 100 hissesi paylaşıldı.

Bireysel yatırım platformu Midas, bir önceki haftanın günlük hacim ortalamasını kıyaslayarak, bu hafta hacmini en çok büyüten ilk 5 BIST 100 hissesini açıkladı. Midas’ın listesinde şu şirketler yer aldı:

Mavi Giyim

Giyim sektörünün bilinen şirketlerinden olan Mavi Giyim Sanayi Ve Ticaret A.Ş’nin (MAVI) geçen haftanın ortama günlük hacmine göre işlem hacminin yüzde 337,5 arttığı belirtildi. Mavi Giyim’in asgari ücret artışlarından etkilenecek şirketlerin başında geldiği, yüksek marka değeri ile güçlü fiyatlama gücünün devam ettiği aktarıldı.

Koç Holding

Midas’ın listesinde ikinci sırada Türkiye’nin köklü şirketlerinden biri olan Koç Holding A.Ş. (KCHOL) yer aldı. Bu hafta işlem hacminin, geçen haftanın ortalama günlük işlem hacmine göre yüzde 212,8 oranında arttığı paylaşıldı. Koç Holding için şu değerlendirme yapıldı:

“Koç Holding’in kurumsal yönetilen bir holding olması ve köklü iştiraklerinin bulunması yabancı yatırımcıların da dikkatini çekebilir.”

GCM Yatırım Banner

Yayla Gıda

Gıda sektöründe yer alan Yayla Agro Gıda Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (YYLGD) listenin üçüncü sırasında yer aldı. Yine geçen haftanın ortalama günlük işlem hacmi ile kıyaslandığında yüzde 178,1 daha fazla işlem hacmi olduğu paylaşıldı.

Şirket hakkında yapılan değerlendirmede, nüfus artışına bağlı talebin güç kazanmaya devam etmesinin sektörü desteklemeye devam ettiği belirtildi.

İskenderun Demir Çelik

Metal sanayi sektörünün bilinen şirketlerinden biri olan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.’nin (ISDMR), geçen haftanın ortalama günlük işlem hacminden yüzde 167,6 daha fazla büyüdüğü kayda geçti.

Alfa Solar Enerji

Midas’ın listesinin son sırasında enerji sektörünün bilinen şirketlerinden biri olan Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALFAS) yer aldı. İşlem hacminin, geçen haftanın ortalama günlük hacmine göre yüzde 162,5 arttığı kayda geçti.

ALFAS’a yönelik yapılan değerlendirmede, enerji sektöründe hisse fiyatlarında yüksek volatilitenin kaldığı yerden devam ettiği aktarıldı.

Şirketlerin Hisseleri Ne Durumda?

Söz konusu 5 şirketin borsada işlem gören hisselerini incelediğimizde, geçen yılı 116,5 TL’den kapatan MAVI hisseleri, 130 TL’ye kadar yükseldi. Haftalık bazda yüzde 10,04 kazandırdı. Hisseler yazım sırasında 124,2 TL’den işlem gördü.

KCHOL hisseleri ise 2023’ü 141,8 TL’den kapattı. 2024’e yükseliş seyrinde giren hisseler 156 TL’yi gördü. Yazım sırasında 154,9 TL’den işlem gördü.

2022 yılında 12,50 TL’den halka arz olan YYLGD ise geçen yılı 12,77 TL’den kapattı. Hisseler haftalık bazda yüzde 8,69 değer kazandı. Yazım sırasında 13,53 TL’den işlem gördü.

ISDMR hisseleri incelendiğinde geçen yılı 34,6 TL’den kapattığı görüldü. 36,92 TL’yi gören hisseler bu seviyeyi koruyamadı. Yazım sırasında 35,4 TL’den işlem gördü. ALFAS hisseleri ise geçen yılı 84 TL’den kapattı. Haftalık bazda yüzde 6’dan fazla kazandırdı. Yazım sırasında 90,6 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.