Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada İşlem Gören Şirket Şok İddialara Cevap Verdi

Cam üretimi yapan şirketlerinden biri olan Europen Endüstri, güneş enerjisi camları yatırımına yönelik ortaya atılan iddialar hakkında açıklamada bulundu. Detaylar haberde...
Borsada İşlem Gören Şirket Şok İddialara Cevap Verdi
Son Güncelleme: 

Europen Endüstri İnşaat Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bazı basın yayın ve sosyal medyada şirket ile ilgili ortaya çıkan haberler ile ilgili açıklama yaptı.

KAP üzerinden yapılan açıklamada, şirketin güneş enerjisi camları yatırımı ile ilgili gerçeği yansıtmayan asılsız ve iftira mahiyetinde haberlerin yayımlandığı belirtildi.

Söz konusu yatırımın önceden duyurulduğu belirtilerek KAP haberinde belirtilen 1.035.000.000 TL’nin yatırım bedeli olduğu, teşvik tutarı olmadığı açıkça ifade edildiği hatırlatıldı.

Şirket, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Şu hususu da özellikle belirtmek isteriz ki, yatırım teşvikleri vergi indirimleri ve SGK işveren payı teşviklerinden oluşur, bunları da alabilmek için yatırım harcamalarının yapılması zorunludur ve ayrıca hiçbir yatırım teşvikinde nakit ödeme söz konusu değildir.”

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Yatırım teşvik belgesinin alınma tarihinin 24.03.2023 olduğu belirtilerek bu bilgilere kamuya açık bankacılığın internet sitesinden de ulaşılabilmekte olduğu bildirildi. Bu tarihte Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İdris Nebi Hatipoğlu’nun milletvekili olmadığı aktarıldı.

Söz konusu yatırımın, ithalatı önleyici bir yatırım olması, üretilecek ürünün son 1 yıldaki ithalat tutarının 50 milyon dolardan fazla olması, yatırımın 50 milyon TL üzerinde olması kriterlerini sağlaması nedeniyle, seçim öncesinde yapılan başvurunun olumlu değerlendirilmiş ve alınan bölgesel teşvik belgesinin 24.10.2023 tarihinde bakanlık tarafından stratejik yatırım teşvik belgesi olarak revize edildiği kaydedildi.

Europen tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“60 yıllık geçmişi olan, her dönem yatırımlarıyla ülkemize değer katan, 1.700 kişiye istihdam sağlayan, ihraç ettiği ürün kategorisinde ihracat liderliği bulunan şirketimiz, geçmişte olduğu gibi gelecekte de ülkemize değer katmaya devam edecektir.

Şirketi borsada işlem gören (EUREN) kodlu hisselerine göz attığımızda yatırımcısına haftalık bazda yüzde 18,25, yıllık bazda yüzde 45,32 değer kazandırdığı görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu