Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Güzel Günler Mazide mi Kaldı? Pasta Küçüldü mü?

Borsadaki sert düşüşler korkuları artırırken dün SPK tarafından açıklama yapıldı. Açıklama ne anlama geliyor? Borsada düşüş devam edecek mi? İşte detaylar;
Borsada Güzel Günler Mazide mi Kaldı? Pasta Küçüldü mü?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa yatırımcılarının ellerinde telefonla sosyal platformlarda “Acaba uzmanlardan iyi haberler var mı?” dediği günlere girmiş bulunmaktayız. 2022’de borsanın yatırımcılara beklentilerden fazla kazanç sağlamasıyla 2023’e yönelik iştah da çok fazla artmıştı. Ancak son günlerde yatırımcılar sert düşüşlerin şokuyla boğuşuyor.

Yaşanan siyasi gerilimlere karşı alerjisi olan borsa, son günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanacak iddiası ile çalkalandı ve endeksler taban, stres seviyeleri ise tavan yaptı. Hem siyasi hem de ekonomik anlamda güven ve istikrar isteyen borsanın belirsizliklere ve dedikodulara direnç gösteremediği net bir şekilde görülüyor.

2023’ün henüz ilk haftalarında konuşulmaya başlanan erken seçim konusu, bazı yatırımcıların bu yılın sıkıntılı ve bulanık geçeceğini düşünmesine neden oldu. Sonuç olarak süreç onlara ellerindeki hisseleri satma konusunda baskı yaptı.

SPK Duyurusu Ne Anlama Geliyor?

Borsada Güzel Günler Mazide mi Kaldı? Pasta Küçüldü mü?Kaynak: SPK

Yeni yılda 3 Ocak’tan itibaren gerçekleşen sert düşüşlerin arkasında belirgin ve anlaşılabilir nedenler olmadığını savunan uzmanlar, dün Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) paylaştığı basın açıklamasına dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Banner

Borsadaki sert düşüşlerin manipülasyon kaynaklı olabileceği söylenirken SPK’nın ifadeleri de bu konudaki tahminleri daha da artırdı.

Uzmanlar, SPK’nın ifadelerinde herhangi bir suçlamanın yada soruşturmanın yer almadığını, ancak önümüzdeki süreçte eğer manipülasyona neden olan bir durum varsa bununla ilgili atılacak adımın habercisi olabileceğini belirtiyor.

SPK’nın yaptığı açıklamanın “Kötü niyetli, borsayı manipüle eden birileri var. Farkındayım ve bunun arkasına düşeceğim.” şeklinde yorumlanabileceği vurgulanıyor.

Piyasa dolandırıcılığı ve benzeri faaliyetlerin tespitinin ve ispatının çok hızlı olmadığını aktaran uzmanlar, SPK’nın yakın zaman içinde konuyla ilgili bir hamle yapmasının borsayı biraz olsun rahatlatabileceğini kaydediyor.

Borsa Yeni Yatırımcıların Açlığına Çare Oldu mu?

2022 yılında yatırım araçları arasında en çok kazandıran borsa olurken emtia ve kripto tarafı oldukça sakin geçti. Borsada yüksek kazanç oranlarının yer aldığı manşetler milyonlarca kişinin dikkatini çekti ve kazançlarını artırmak isteyen insanlar yüzlerini buraya çevirdi.

Ancak yeni yılın ilk gününden beri sert düşüşler yapan borsada yeni yatırımcıların panik satışları yapması, zaten bulanık olan ortamı daha da soğuttu.

2022 yılını 5509 puandan kapatan BIST 100, 11 Ocak tarihinde 4958 puana kadar düştü. 11 günlük bir sürede 551 puan aşağı yönlü hareket eden endeks, 2023’ün devamının nasıl olacağına dair merakı yok ederek yerine şüpheyi yerleştirdi.

Ortak Satışları ve Halka Arzlar

Endeksleri negatif anlamda etkileyen önemli konulardan biri de yoğun şekilde gerçekleşen halka arzlar ve ortak satışları oldu. Her hafta ortalama olarak birkaç şirketin halka arz edilmesi iyi gibi gözükse de borsadaki satışlara ortam hazırlıyor.

Tecrübesi az olan yatırımcıların panik satışı yapmasının üzerine borsa yatırımcılarının yeni halka arz edilen şirketlere yönelmesi boyutu azımsanamayacak satışların olmasına sebebiyet veriyor.

Şirketler, kredi bulmanın sıkıntılı olduğu bir piyasa ortamında sermaye piyasalarından kaynak elde etmeye çalışıyor. Yatırımcılar borsaya yönelen şirketleri tercih ederken şirket ortakları da yükselen hisselerden faydalanmak için satış yapıyor. Söz konusu durum borsadaki pastanın daralmasına neden oluyor.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Önümüzdeki günlerde SPK’nın yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek. Sert düşüşlerin arkasında piyasayı manipüle eden kötü niyetli eylemlerin tespiti, hastalanmış olarak tanımlayabileceğimiz borsaya şifa olabilir.

Olumsuz tabloya rağmen yatırımcıların ve uzmanların büyük çoğunluğu borsanın hala yükseleceğini savunuyor. Borsaya güvenmeye devam eden yatırımcılar alımlara devam ediyor. Öyle ki dünkü kapanışta da sert düşüş yapan BIST 100 endeksini işaret eden Tuncay Turşucu, bu sert düşüşlerin uzun vadeli düşünenler için büyük bir fırsat olduğunu söylemişti.

Dövizde, altında ve diğer araçlarda beklediklerini bulamayan insanlar için enflasyona karşı en kalın zırh hala daha borsa olacak gibi görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın