Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Fırtınanın Şiddeti Arttı! Tek Yeşil Kalabilen Spor Oldu

Seçime yaklaşırken satışların hızlandığı borsada, aşağı yönlü hareketlilik yatırımcıların stresini artırmaya devam ediyor. İşte detaylar;
Borsada Fırtınanın Şiddeti Arttı! Tek Yeşil Kalabilen Spor Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da moralsiz bir gün sona ererken BIST 100 endeksi belki de kimsenin beklemediği seviyelere indi. Uzmanların büyük çoğunluğu endeksin 4700 puandan daha aşağı inmeyeceğini savunurken kayıplar tahminlerden fazla oldu.

İlk dört aylık süreçte Borsa İstanbul’da kayıplar yüzde 16’yı gösterirken tansiyon her geçen gün daha da artıyor. Borsa İstanbul endekslerinde yer alan 200’ü aşkın hissede devre kesici uygulandı.

Son dönemlerde borsaya olan ilginin büyük bölümünü halka arzlar oluştururken yatırımcıların bel bağladığı hisselerden biri olan Koza Polyester (KOPOL) günlük yüzde 10 oranında değer kaybetti.

Depremin ardından borsadaki sert düşüşlerin önüne geçebilmek için kritik kararlar alınsa da işlem hacminin düşük olması, yabancı yatırımcının oyuna dahil olmaması gibi etkenler düşüşlerin ana kaynağı olarak görülüyor.

Borsada Fırtınanın Şiddeti Arttı! Tek Yeşil Kalabilen Spor OlduKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

28 Nisan’da son kapanışını 4616 puandan yapan BIST 100 endeksi, 12 Nisan’da görülen 5200 puanın ardından istikrarlı bir şekilde düşüş gösterdi. Güne 4660 puandan başlayan endeks, kapanışını yüzde 2,4 kayıpla 4506 puandan yaptı.

BIST 100 önceki kapanışa göre 111,7 puan azalırken toplam işlem hacmi büyük oranda düşerek 40,6 milyar TL’ye indi.

Endekste 4500 seviyesi destek, 4650 ve 4750 puan direnç olarak takip ediliyor.

Seçim sürecinin etkisiyle yabancı yatırımcıların alım yapmaması, yurt içinde borsadaki hareketliliğin büyük bölümünün sadece halka arzlar üzerinde gerçekleşmesi, işlem hacminin gerilemesine neden oldu.

Küresel pay piyasaları Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanacak faiz kararına odaklandı. Ayrıca FED Başkanı Jerome Powell’ın toplantının ardından yapacağı açıklamalar da piyasaların radarında olacak.

Yurt içi piyasaları için 3 Mayıs’ta açıklanacak enflasyon verisi yakından takip edilecek. AA Finans Enflasyon Beklenti anketine katılan ekonomistlerin tahminine göre bir önceki ay yüzde 50,51 olan yıllık enflasyon yüzde 44,06’ya gerileyecek.

Borsada Fırtınanın Şiddeti Arttı! Tek Yeşil Kalabilen Spor OlduKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında tek kazandıran yüzde 1,2 ile spor olurken bankacılık endeksi yüzde 1,4, holding endeksi yüzde 2,7 geriledi.

En çok kaybettiren ise sert düşüş göstererek yüzde 6 inen finansal kiralama faktöring oldu. Bunu yüzde 5,8 ile bilişim, yüzde 5,6 ile madencilik, yüzde 5,5 ile turizm takip etti.

Borsada Fırtınanın Şiddeti Arttı! Tek Yeşil Kalabilen Spor OlduKaynak: Twitter

İktisatçı İris Cibre, Twitter üzerinden BIST 100 endeksi için 4480 puanın kritik olduğunu belirtti ve halka arz endeksinin yüzde 4,6 aşağıda olduğuna dikkat çekti.

Borsada Fırtınanın Şiddeti Arttı! Tek Yeşil Kalabilen Spor OlduKaynak: Twitter

Marbaş Menkul Değerler’den İbrahim Ethem Afacan, BIST 100’ün hiçbir zaman güle oynaya götürmediğini, öncesinde birçok yatırımcıyı oyundan düşürüp tarumar ettiğini belirtti. Afacan, Borsa İstanbul’da geçmişte meydana gelen  sert düşüşlerden sonra başlayan rallilere işaret etti.

Bugünlerin farkının seçim atmosferinde doğru düzgün alıcı olmaması olduğunu vurgulayan analist, bugün öğlen itibarıyla Ziraat Yatırım’ın açık ara en çok alım yapan alıcı olduğunu belirtti. Hisse ayrışmalarının her geçen gün arttığını, bu ayrışmayı hisse sayısının artmasının etkilediğini ifade etti.

Düşüş bittikten sonra yükseliş başladığında çoğu yatırımcının tekrar alım yapamadığını dile getiren Afacan, yatırımcıların genelinde dip ve tepe bilme yarışı olduğunu söyledi. Bunun oldukça anlamsız olduğunu, özellikle seçim atmosferinden pek etkilenmeyebilecek sektörlerin çıkarımının yapılması gerektiğinin altını çizdi. Çünkü bu sektörlerde fiyatlamaların geçici olabileceğini kaydeden uzman, bu dönemde riske girmemek gerektiğini paylaştı.

Afacan, endeksin kaç olduğundan ziyade hangi hissede olunduğunun önemli olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın