Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Fırtına Dinmiyor! Haftalık Değer Kaybı Yüzde 9

Borsa İstanbul, 7 Ekim tarihinde başlayan savaştan etkilenmeye devam ediyor. Endeks günlük bazda yüzde 3,3 düşerek 7510 puana düştü. Uzman kritik tavsiyelerini paylaştı.
Borsada Fırtına Dinmiyor! Haftalık Değer Kaybı Yüzde 9
HABER GİRİŞ

Seçim sürecinin ardından 4300 puan seviyelerinden hızla artışa geçerek 8562 puana kadar çıkmayı başaran BIST 100 endeksi, Orta Doğu’da meydana gelen krizle sarsıldı. Küresel pay piyasalarından ve hatta İsrail borsasından bile sert düşüş kaydeden endekste kayıplar derinleşti. Endeks, haftanın son işlem gününü yüzde 3,3 düşüşle 7510 puandan yaptı.

7 Ekim’de dünyanın gündemine bir anda oturan İsrail ve Hamas arasındaki savaş, Borsa İstanbul’da oldukça sert satışlara neden oldu. Savaştan hemen önce 8500 puan düzeylerinde seyreden endeks, yaklaşık 1000 puanlık bir kayıp yaşadı. Bu sert düşüşler, yatırımcılarda paniğin daha da artmasına neden oldu ve satışlar hız kesmeden devam etti.

Borsada tablolar kırmızı gösterirken uzmanlar söz konusu düşüşlerin bir fırsat olduğunu ve uzun vadede ana trendin yukarı yönlü olduğunu vurgulamaya devam ediyor.

Borsada Fırtına Dinmiyor! Haftalık Değer Kaybı Yüzde 9Kaynak: Paratic Piyasalar

Hamas ve İsrail arasındaki savaştan dolayı geçtiğimiz hafta da negatif hareket eden BIST 100 endeksi, 16 Ekim ile başlayan haftanın ilk gününde 8228 puandan açılış yapmıştı. Son işlem gününde yüzde 3,3 düşüşle 7510 puana kadar gerileyen endekste haftalık değer kaybı yüzde 9 seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Endeks önceki güne göre 258 puan gerilerken toplam işlem hacmi 100 milyar liranın altına indi ve 97,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Analistler BIST 100’de 7500 seviyesinin destek, 7840 puanın direnç olduğunu belirtiyor.
Tüm sektör endeksleri gerilerken en çok düşen yüzde 5,6 ile madencilik oldu. Bankacılık yüzde 4,3, holding yüzde 3,3 düştü.

Borsada Fırtına Dinmiyor! Haftalık Değer Kaybı Yüzde 9

ABD’li yatırım bankası Bank of America’nın 13 – 20 Ekim tarihleri arasında yaptığı işlemlere göre en fazla alım yaptığı hisseler Bim (BIMAS), Aselsan (ASELS), Doğan Holding (DOHOL), Smart Güneş (SMRTG), Kardemir (KRDMD) oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
En fazla satış yapılan hisseler ise Yapı Kredi (YKBNK), Borusan Mannesman (BRSAN), Akbank (AKBNK), Ford Otomotiv (FROTO) ve Enerjisa (ENJSA) olarak sıralandı.

Uzmandan Kritik Değerlendirme

Anus Yatırım’da Araştırma Direktörü olan Volkan Dükkancık, Dünya Gazetesi’nde kaleme aldığı yazısında Borsa istanbul’u değerlendirdi ve öne çıkacak sektörleri paylaştı.

İsrail – Filistin gerginliğinden kaynaklı negatif seyir devam ederken 3. çeyrek bilançolarının borsaya destek olup olmayacağının merak konusu olduğunu belirten Dükkancık, bilançolarda havacılık, çimento, gıda – içecek, perakende ve enerji sektörlerinde güçlü bilançolar beklendiğini söyledi.

BIST 100 endeksinde savaşın haricinde endekste yavaşlayan momentumun ve düzeltme ihtiyacının öne çıktığını belirtti.

Uzun Vadede Ne Olacak?

Borsada kısa vadede volatil sürecin öne çıktığını, fakat orta – uzun vadeli resimde olumlu eğilimin korunduğunu aktardı. Ekonomi yönetimi, kamuoyu ve yabancı yatırımcılarla ile iletişim kanallarını etkin kullanarak ekonomik normlara dönüş mesajlarını vermeye devam ettiğini bildirdi.

Bu gelişmelerin pozitif tarafta önemli bir hikaye oluşturduğunu, kısa vadede endekste geri çekilmelerin süreceği ihtimali olsa da büyük resimde pozitif senaryonun devam ettiğini ifade etti.

Bu Hisselere Dikkat!

Uzman, mevcut dönemde karlılığını artıran, ilgi odağında olabilecek şirketleri daha güvenli bulduklarını, 20 Ekim’de başlayacak olan 2023 üçüncü çeyrek bilançolarının endeksin sıkıntılı döneminde bir nebze can suyu görevi görebileceğini vurguladı.

Bu doğrultuda 2023’ün üçüncü çeyreğinde Tav Havalimanları (TAVHL), Pegasus (PGSUS), Türk Hava Yolları (THYAO), Doğuş Otomotiv (DOAS), Tofaş (TOASO), Ford Otomotiv (FROTO), Oyak Çimento (OYAKC), Bursa Çimento (BUCIM),  Akçansa (AKCANS), Çimsa (CIMSA), Coca Cola İçecek (CCOLA), Migros (MGROS), Şok Marketler (SOKM), Teknosa (TKNSA), Tüpraş (TUPRS), CW Enerji (CWENE), Alfa Solar Enerji (ALFAS), Girişim Elektrik (GESAN) gibi şirketlerin güçlü bilançolar açıklayabileceğini bildirdi.

Havacılık Sektörü: Dükkancık, 2. çeyrekte operasyonel anlamda oldukça güçlü sonuçlar alınan sektörde 3. çeyrekte de olumlu rakamlar beklendiğini belirtti. Geçen yılların aynı dönemlerine göre uçuş sayısının arttığını paylaştı.

Otomotiv Sektörü: İç pazarda talebin güçlü seyrine devam ettiği otomotiv sektöründe, 2023’ün Eylül ayında tüm zamanların en güçlü rakamlarına ulaşıldığını bildirdi.

Çimento Sektörü: Uzman, deprem felaketini hatırlatarak yakalanan ivmenin 3. çeyrekte de devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

Gıda – İçecek Sektörü: Sektörde Anadolu Efes (AEFES) ve iştiraki olan CCOLA şirketlerinde güçlü sonuçların alındığı dönemlerde olunması nedeniyle bilanço rakamlarında belirgin bir pozitiflik görüleceğini paylaştı. AEFES ve CCOLA başta olmak üzere sektör genelinde güçlü sonuçlar beklendiğini vurguladı.

Perakende Sektörü: Güçlü talebin öne çıktığı perakende tarafında karlılığın arttığı sonuçların alınmasının beklendiğini kaydetti. Sektörde talep esnekliğinin düşük olmasının enflasyonist ortamda karlılığın korunmasını sağlayabileceğini belirtti. Marketlerde online satış uygulamasının öncüsü ve lideri olan MGROS’un orta ve uzun vadede marketler içerisinde pozitif ayrışmasının beklendiğini aktardı.

Enerji Sektörü: Türkiye’de yenilenebilir enerji alanına yatırımların artacağına yönelik demeçlere yer verildiğini, fakat yenilenebilir enerjide özellikle güneş enerjisi santrali tarafında rekabetin oldukça arttığının görüldüğünü vurguladı. Rüzgar enerji santralleri ve hidroelektrik enerji santralleri gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin pozitif ayrışabileceğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın