Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Düşüş Devam Ediyor! Yatırımcının Sabrı Tükeniyor

Borsa İstanbul, seçim belirsizliğini fiyatlamaya devam ediyor. Endeks, 4.500 seviyesine kadar çekilirken, sektörel bazda en fazla kayıp bilişimde oldu.
Borsada Düşüş Devam Ediyor! Yatırımcının Sabrı Tükeniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasalarında 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yarattığı belirsizlik iyice artmış durumda. 2022 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan ralli, birçok yatırımcının çok ciddi kazançlar elde etmesini sağlamıştı.

2023 yılının başlamasıyla birlikte piyasada bir gevşeme olurken genel düşünce, iktidarın seçime zayıf bir piyasa ile girilmesine izin vermeyeceği yönündeydi.

Ancak son dönemde yaşanan volatilite ve düşüşlere bakıldığında durumun pek de öyle olmadığı görülüyor. Bugünü saymazsak seçimlere sadece sekiz işlem günü kaldı.

Seçimin nasıl sonuçlanacağı, iktidarın değişmesi durumunda ekonomi politikasında nasıl bir yol izleneceğine dair belirsizlik piyasada dalgalanmayı artırırken, Türkiye’nin CDS seviyesi son bir ayda 521’den 532’ye yükseldi.

Pazartesi günü piyasalar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle kapalıydı. 2 Mayıs işlemlerine ılımlı yükselişle başlayan Borsa İstanbul, işlemlerin açılmasıyla birlikte sert düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 Endeksinin Haftalık Kaybı Yüzde 8

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi (XU100) 28 Nisan Cuma günü yüzde 3,58 düşüşle 4.617 puandan kapandı. Bugünkü işlemlere yüzde 0,29 değer kazancıyla 4.631 puandan başlayan endeks, günün ilk yarısında yüzde 2’ye yakın düşüş göstererek 4.517 puana kadar geriledi. Gördüğü en yüksek seviye ise 4.660 puan oldu.

Endekse dahil hisselerden 7 tanesi öğleden önceki işlemlerde değer kazanırken, 93 tanesi değer kaybetti. En çok işlem görenler Türk Hava Yolları, Ereğli Demir Çelik, Şişecam, Tüpraş ve Koza Altın İşletmeleri oldu.

BIST 100, saat 13.35 itibarıyla yüzde 1,09 düşüşle 4.567 puandan işlem görüyor. Teknik açıdan 4.600 ve 4.500 puanları destek, 4.650 ve 4.750 puanları direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Haftalık işlem döneminde yüzde 8, aylık yüzde 4 düşüş gösterdi. Yıllık getirisi ise yüzde 87’ye gerilemiş durumda. Geçen yıl enflasyona karşı en yüksek getiri sunan ve alternatifsiz yatırım aracı olan borsa, yüzde 196 oranında artış göstermişti.

Net Para Girişi En Fazla Tüpraş’ta Oldu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Phillip Capital

Saat 12.30 itibarıyla gerçekleşen işlemlere bakıldığında, net para girişinin en fazla olduğu hisselerde ilk sırada 29.654.390 TL ile Tüpraş yer aldı. Şirket hisseleri yüzde 1,50 ekside 65,30 liradan işlem görüyor.

Onu sırasıyla Şişecam, Ereğli Demir Çelik, BİM Marketler, Akbank, Petkim, Garanti Bankası, Sabancı Holding, Hektaş ve Halkbank izledi.

Sektör endekslerinden en fazla düşen yüzde 5,1’le bilişim oldu. Bankacılık endeksi yüzde 0,36, elektrik yüzde 3,25, finansal kiralama yüzde 4,23, gıda yüzde 2,71, holding yüzde 1,8, orman, kağıt ve basım yüzde 3,93, madencilik yüzde 3,24, tekstil yüzde 3,25 ve turizm yüzde 3,45 ekside işlem görüyor.

Düşüşler Alım Fırsatı Olarak Değerlendirilmeli

İnfo Yatırım’dan Sertaç Ekeke, tatil sonrası borsanın nasıl açılacağına dair yaptığı değerlendirmede, endeksin dibe çok yakın olduğunu ve bu seviyelerden yavaş yavaş alım gelmesini beklediğini söyledi.

Ekeke değerlendirmesinde; “Buradaki sıkıntı şu, 4.700 seviyesinin altında kapanış yapmak, 4.500 seviyesine yakın olmak. 4.500 denemesi yapıp, ondan sonra bir yükseliş hareketi getirebilir.” ifadesine yer verdi.

Yatırımcıların genelinde karamsar bir ruh hali olduğunu, herkesin çok endişeli olduğunu belirterek, bu kadar düşüşten sonra görünümün iyi olacağına dair iyimser beklentilerini paylaştı.

Birçok yatırımcının şu an korku içinde olduğunu ve mal toplama dönemi yaşandığını, bu nedenle de bu seviyelerden artık dönüş beklediğini sözlerine ekledi.

Bu toparlanma yaşanırken 4.500’lere doğru geri çekilmeler olabileceğinin unutulmaması gerektiğini ifade eden Ekeke, bundan sonraki en ufak tepki hareketinde yukarı doğru gidebileceğinin altını çizdi.

Seçim sonrasına dair de olumlu beklentileri olan analist, gelecek hafta bir reaksiyon olmasını bekliyor. Yatırımcılara geri çekilmelerin alım fırsatı olduğu hatırlatmasını yaparak, özellikle bugün Şişecam gibi hisselerde düşüş olması durumunda alınması gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Orta ve uzun vadede Borsa İstanbul’a güvendiğini ve olumlu seyir beklediğini dile getirdi.

Piyasadaki Dalgalanma Seçim Sonrasında da Devam Edecek

Alnus Yatırım Araştırma Direktörü Volkan Dükkancık, seçim sonuçları bilinse bile nasıl fiyatlanacağını bilmeyen bir piyasa ile karşı karşıya olduğumuzu, dolayısıyla seçim sonrasında da volatilitenin devam edeceğini söyledi.

Bu dalgalanmanın kısa vadede sıkıntı ve sancı yaratmaya devam edeceğini belirten Dükkancık, ana trend desteğinin korunacağını ve 4.000 puan altındaki fiyatlamaların çok uzun süre görülmeyeceğini dile getirdi.

Yatay destek olarak 3.750 puanı işaret eden isim, bu seviyelere kadar gerçekleşen düzeltmelerin makul karşılanabileceğini yorumladı.

Endeksin zirvesinden yüzde 15 uzakta olmasına karşın, birçok hissede yüzde 60’ları bulan geri çekilmeler olduğunu, yatırımcının sabrının sınandığı bir dönemden geçildiğini sözlerine ekledi.

Şu anda talebin ve hacmin çok düşük olmasına dikkat çekerek, yatırımcılara kısa vadeye odaklanmamaları tavsiyesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.