Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Deprem Düşüşü Sürüyor: Devre Kesici Çalıştı

BIST 100 endeksinde günlük kayıpların yüzde 5’e ulaşması ile beraber devre kesici uygulaması çalıştı. İşlemlerin yeniden açılacağı duyuruldu.
Borsada Deprem Düşüşü Sürüyor: Devre Kesici Çalıştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ili vuran büyük depremlerin etkisi, borsada da etkisini gösteriyor. Yeni haftaya kayıpla başlayan borsada, bugün de düşüşler sürüyor. BIST 100 endeksinde kayıplar yüzde 5’e ulaştı ve 4683 puan seviyesinde devre kesici çalıştı. Endeks güne 4991 puan seviyesinden başlamıştı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, işlemlerin saat 12.41’dan itibaren tekrar açılacağı duyuruldu. Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, saat 12.11.30 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasasındaki (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemlerin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

BIST 100 günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Pay Piyasasında saat 12.31.30’da tek fiyat emir toplamanın başlayacağı aktarılan açıklamada, 12.36.30’da eşleştirme yapılacağı ve 12.41.30’dan itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edileceği bildirildi.

Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 12.31.30’da tek fiyat emir toplama yapılacağı ve 12.41.30’dan itibaren seansın kaldığı yerden devam edeceği vurgulandı. Varant, sertifika, BYF, yeni pay alma hakkı kuponu ve yeni pay alma hakkından arta kalan birincil piyasa sıralarında işlemler 12.41.30’dan itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edeceği belirtildi.

Günlük bazda en çok düşüş yaşanan sektörler arasında sigorta, telekomünikasyon, spor ve teknoloji başı çekti. Bankaların kaybı da yüzde 5’e yaklaştı. Bankacılık endeksi 3.843 puandan işlem görüyor. Mineral ürünler ise yüzde 6,5’lik yükselişle tek yükselen endeks oldu.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 endeksi geçen haftanın son işlem gününde kayıplarının bir kısını geri almış ve 5000 puana yaklaşmıştı. Haftanın ilk günü Kahramanmaraş’ta yaşanan doğal afet, BIST 100’de kayıpların derinleşmesine neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın