Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Bu Şirketlere Dikkat: Temettü Verimi Cazip Hisseler!

Borsada işlem gören şirketlerden bazıları temettü verimi ile öne çıkıyor. Yatırımcıların yakından takip ettiği temettü verimi ile öne çıkan hisseler haberde…
Borsada Bu Şirketlere Dikkat: Temettü Verimi Cazip Hisseler!
HABER GİRİŞ

Borsaya ilgi her geçen gün artarken, yatırımcılar kazancını artırmak için pek çok farklı metriği takip ediyor. Başlıca metrikler arasında ise şirketlerin temettü verimi yer alıyor. Bir şirketin 5 yıllık ortalama temettü veriminin 2’nin üzerinde olması, onu cazip hisseler arasına taşıyor.

Şirketlerin kendi verilerinden yapılan derlemelere göre 5 yıllık temettü verimi en yüksek olan şirketler sıralandı. Beş yıllık temettü verimi ile öne çıkan üç şirket sırasıyla PSDTC, ISDMR ve ISYAT oldu.

Bu hisselerin 5 yıllık temettü verimleri 12,01, 10,88 ve 9,81 olarak sıralandı. Bu hisseleri 8,92 puan ile AKGRT, 8,47 puan ile EREGL ve 8,31 puan ile TOFAS takip etti. Beş yıllık temettü verimi ile ortalama üstü görüntü sunan diğer hisseler arasında, CRDFA, TLMAN, EGSER, DOAS ve ENJSA dikkat çekti.

Temettü Nedir?

Temettü bir şirketin yıllık faaliyeti içerisinde elde ettiği net dönem karı üzerinden ortaklarına pay alma hakkı vermesi olarak tanımlanıyor. Yıllık tabloların paylaşılması sonrası şirketlerin dağıtılabilecek karının olup olmadığı ortaya çıkar.

Yıl sonunda şirketin zarar bildirmesi durumunda, kar payı dağıtımı yapılmamaktadır. Bu noktada temettü verimi, şirketin piyasa değerine kıyasla ne kadar kar payı dağıttığını ortaya koyan bir ölçümdür.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcılar açısından temettü verimi yüksek olan şirketlerin kısa vade yerine uzun vadede portföylerde değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor. Uzmanlar kısa vadede yaşanabilecek spekülasyonlar nedeniyle yatırımcıları uyarıyor.

Ek olarak uzun vadeli yatırım açısından temettünün önemine dikkat çeken uzmanlar, bunun tek başına yeterli bir metrik olmadığını belirtiyor

Bu haber şirketlerin temettü verilerine göre hazırlanmıştır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın