Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Algoritma Tuzağı! Uzmandan Kritik Çağrı

Işık Ökte, katıldığı bir televizyon programında borsanın algoritma tarafından yönetildiğini belirtti ve oldukça önemli bir çağrıda bulundu.
Borsada Algoritma Tuzağı! Uzmandan Kritik Çağrı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da son dönemde beklenen yükseliş hareketini göremeyen yatırımcılar, dalgalı hareketlerin nedenini sorgulamayı sürdürüyor. Düşük işlem hacmiyle güçlenmekte zorlanan Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı eksikliğine dikkat çekiliyor.

Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden olan, kurumlara ve bireylere finansal danışmanlık servisi veren Işık Ökte, CNBC-e’ye verdiği demeçte yabancı yatırımcılarla ilgili yorumlarını paylaştı.

Mevcut durumda Borsa İstanbul’da bulunan yabancı yatırımcıların istenilen profile sahip olmadığını belirten Ökte, “Bizim istediğimiz hisseyi aldığı zaman senelerce tutan ve pozisyonunu artıran yabancı yatırımcı” ifadelerini kullandı. Şu anda borsadaki yabancı yatırımcıların “vur kaç” yapan yatırımcı olduğunu vurguladı.

Algoritma Tarafından Yönetilen Borsa

Yabancıların bu tavrının oldukça doğal olduğunu, çünkü Borsa İstanbul’un iki tane algoritma tarafından yönetildiğini aktardı.

1 günde yapılan 100 TL’lik işlemin 30 TL’sinin algoritma makinesi tarafından yapıldığını kaydetti. Bu algoritma makinesinin değişik yazılımlarla takip edildiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Algoritma Tuzağı

Yabancı yatırımcının uzun vadeli düşünerek yatırım yapmak ve seçtiği hisseden 1 milyon lot almak istemesi halinde borsada bir anda taban olabilecek hisse senetlerinin bulunduğunu ifade etti. Dolayısıyla Borsa İstanbul’un algoritma makinesinin tuzağına düştüğünü vurguladı.

Uzmandan Kritik Çağrı

Işık Ökte, borsada yabancı yatırımcının tekrardan işlem yapabilecek duruma gelmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na ve ekonomi yönetimine 3 tane çağrıda bulundu.

Bunların açığa satışın kaldırılması, algoritmaların yaptığı günlük işlemlere limit getirilmesi ve Londra’dan borçlanma piyasasının açılması olduğunu açıkladı. Bu koşulların sağlanması halinde şu anda yüzde 10-15 arasında olan gerçek yabancı yatırımcı sayısının bir anda değişeceğini belirtti.

Borsa İstanbul’da inanılmaz değerli şirketlerin ve holdinglerin olduğunun altını çizen Ökte, bunların bir türlü kendini anlatamadığını ve yurt dışına gidemediğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın