Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Al Önerisi Verilen Cazip ve Defansif Hisseler

İş Yatırım, Gıda ve İçecek Sektör Güncellemesi raporunda ULKER, CCOLA ve AEFES için beklentilerini ve hedef fiyatını açıkladı. İşte detaylar;
Borsada Al Önerisi Verilen Cazip ve Defansif Hisseler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da son dönemde dalgalı hareketler kendini gösterirken bazı şirketler açıkladıkları bilançolar, yatırımlar ve temettü kararlarıyla diğer şirketlerden pozitif ayrışmayı başarıyor.

Milyonlarca yatırımcı rekor seviyenin altında seyretmeye devam eden Borsa İstanbul’da 2024’ün kalanında hangi şirketlerin ve sektörlerin güçlü bir performans sergileyeceğini araştırıyor.

İş Yatırım, Gıda ve İçecek Sektör Güncellemesi raporunda cazip değerlemelere sahip defansif şirketleri paylaştı.

Analistler, güncel makro varsayımlara dayanarak revize edilen birim fiyat ve hacim tahminlerinin ardından gıda ve içecek sektörü şirketleri için hedef fiyatların revize edildiğini belirtti.

Defansif Şirketler Hangileri?

Ülker Bisküvi (ULKER): Güçlü faaliyet marjları, fiyatlama avantajı ve nakit akışı yaratımı, maliyetler hedge edilmiş durumda.

GCM Yatırım Banner

Coca Cola İçecek (CCOLA): Geçen yılın nispeten zayıf bazına bağlı olarak hacim artışı beklenmekte. 2025’te Bangladeş’ten güçlü hacim katkısı görülebileceği belirtildi.

Anadolu Efes (AEFES): CCOLA paylarına ek olarak cazip solo bira grubu değerlemesi. Bira grubunun düşük borçluluk oranıyla güçlü nakit akışı yaratımı.

Ülker Bisküvi

İş Yatırım, birim fiyat varsayımlarını ve hacim büyüme beklentilerini revize ettiğini belirtti ve ULKER hisseler için hedef fiyatını 240 TL’ye yükseltti. Tavsiye ise “al” olarak korundu.

Ülker’in Türkiye’deki fiyat avantajı ve uluslararası operasyonlardaki dövize bağlı gelirleri sayesinde önemli bir yatırım fırsatı sunduğu belirtildi.

Şirketin 1Ç24’te net borç/FAVÖK oranını 1,5x’e düşürdüğü, ULKER hisselerinin 2024T 6,7x FD/FAVÖK çarpanı ile uluslararası benzerlerine kıyasla yüzde 35 iskonto ile işlem gördüğü kaydedildi.

Coca Cola İçecek

Analistler CCOLA için hedef fiyatını 1202 TL’ye yükseltti ve “al” tavsiyesini sürdürdü. CCOLA hisselerinin nispeten daha gelişmiş olan Türkiye alkolsüz hazır içecek pazarının yanı sıra kişi başına tüketimin düşük olduğu ve önemli büyüme fırsatları sunan ülkelere de erişim imkanı sunduğu ifade edildi.

Şirketin güçlü yatırım harcamaları tahsisi ile Özbekistan operasyonlarında art arda gelen hacim büyümeleri ile çok güçlü bir performans gösterirken çok yakın zamanda Bangladeş operasyonlarını portföyüne eklediği bildirildi.

CCOLA hisselerinin 24T FD/FAVÖK çarpanına göre uluslararası benzerlerine kıyasla yüzde 12 iskotnolo ile işlem gördüğü aktarıldı.

Anadolu Efes

İş Yatırım, AEFES için hedef fiyatını 385 TL’ye yükseltti. Şirketin bira grubu için Rusya ve Türkiye’deki Pazar konumunun hedef değerlemenin yüzde 67’sini oluşturan CCOLA’daki payı sayesinde cazip bir yatırım fırsatı sunduğu paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın