Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa SASA, HEKTS ve KONTR’deki Toparlanmayla Rekor Kırdı

Kontrolmatik hisseleri yeni şirket kurulacağı haberiyle sert yükselirken, ona eşlik eden Sasa ve Hektaş, BIST 100’ü zirveye taşıdı.
Borsa SASA, HEKTS ve KONTR’deki Toparlanmayla Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul şu günlerde riskli varlık özelliğini tam anlamıyla hissettiriyor. Bir yandan rekor kıran hisseler, diğer yandan her seansta taban yapanlar yatırımcıların karar verirken zorlanmasına sebep oluyor. Alıcı ve satıcılar arasında mücadelenin arttığı son günlerde, piyasalardaki volatilitenin boyutu da giderek derinleşiyor.

Dengelerin her an değişebildiği borsamızda, bugün bir kez daha yeni zirve görüldü. BIST 100 endeksi tüm zamanların en yükseğini tazelerken, endeksi yukarı çeken faktör Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik hisseleriyle (KONTR) başlayan yükselişler oldu.

BIST 100 Endeksi 5.000’e Bir Adım Daha Yaklaştı

BIST 100 Endeksi 5.000’e Bir Adım Daha Yaklaştı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul, Cuma günü 4.874,34 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdikten sonra yeni haftaya 4.906,40 puandan başladı. Açılışta yüzde 0,66 değer kazanan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında da yükseldi.

Saat 14.05’te 4.970 puanla bir kez daha rekor tazeledi. Aynı dakikalarda sektör endekslerinden en fazla artan yüzde 3,89’la spor olurken onu yüzde 3,80’le bankalar, yüzde 3,73’le finansal kiralama izledi.

Yükselişin Fitilini Kontrolmatik Hisseleri Ateşledi

Yükselişin Fitilini Kontrolmatik Hisseleri Ateşledi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Önceki hafta 230 liraya dayanarak zirve yapan KONTR hisseleri geçen hafta sert düşüş gösterdi. Rekor seviyeden sonra 80 liradan fazla değer kaybeden şirket hisseleri, bugün de ilk yarıda gösterdiği negatif performans ile 157,1 liraya kadar indi.

Ancak saat 12.02’de gelen KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) açıklaması karamsar tabloyu bir anda terse çevirdi.

Şirket yaptığı açıklamada ABD’de 3GWh/yıl kapasiteli batarya hücresi, batarya paketi ve enerji depolama sistemleri üretim tesisi kurulması amacıyla şirket kurulmasına karar verildiğini duyurdu.

Başlangıç sermayesinin 40.000.000 dolar olmasına karar verilen şirkete, Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.’ nin 16.000.000 dolar, Kontrolmatik Technologies Inc.’ nin 5.600.000 dolar ve Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.’nin 4.000.000 dolar sermaye payıyla iştirak edeceği belirtildi.

Kontrolmatik KAP Açıklaması
Kaynak: KAP

Gün içi dip seviyeden dik bir çıkış yakalayan hisseler, haberin gelmesinin birkaç dakika sonrasında 188,4’e kadar çıktı.

KONTR’deki yükseliş dalgası Sasa Polyester (SASA) ve Hektaş Ticaret (HEKTS) hisselerine de yayıldı.

SASA, 117,2 liralık gün içi dip seviyeden 135,1 liraya, HEKTS ise 31,5’lik dip seviyeden 36,66 liraya fırladı.

Böylelikle her üç şirketin de BIST 100 içinde ne kadar ağırlıklı önemde olduğu bir kez daha görülmüş oldu. 17 Kasım’da SASA 189,10, Hektaş 51,30 ve Kontrolmatik 229,90 lirayla rekor kırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu