Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Nimetlerinden Küçük Yatırımcı Neden Faydalanamıyor?

2023’ü düşüşle kapatırken göç mevsimine sahne olan borsada kara bulutlar aralanmaya başladı. Ancak bu kez de büyük balık, küçük balığı yer denklemi gündeme geldi.
Borsa Nimetlerinden Küçük Yatırımcı Neden Faydalanamıyor?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’daki düşen yatırımcı sayısının ardından endeksteki tazelenen rekorlar nefes kesmeye devam ediyor. Geçen yıl Ekim ayında 8,6 milyon yatırımcıya ulaştıktan sonra kan kaybı derinleşen ve son 4 ayda 1 milyon 400 bin kişilik çıkış gören borsada hisse senetlerinin tabana yayılma fırsatı havada kaldı.

“Borsada açgözlü büyükler, küçükleri nasıl kovdu?” başlıklı yazısında konuyu ele alan ekonomi yazarı Mehmet Çetingüleç, geçen haftaki kâr satışları yüzünden yatırımcı sayısının 7 milyon düzeyine çekildiğini söyledi.

Yeni halka arzlar sayesinde hisse senetlerinin piyasa değerinin bu hafta itibarıyla rekor kırarak 12,3 trilyon liraya yükseldiğini belirterek, sadece bir yılda borsada hacmin ikiye katlandığını ekledi.

Hisselerin son 16 gündeki değer artışının 1 trilyon TL’yi aştığına atıf yapan Çetingüleç, “Geçen haftaki işlemlerde endeksin yukarı gidişte zorlanmaya başladığı dikkat çekti. Buralarda bir süre dinlenebileceği veya kâr realizasyonu gelebileceği yolunda uyarılar yapılıyor” dedi.

Yabancı payının son günlerde artış yaşadığına da dikkat çekerek, yerel seçimlerden sonra Borsa İstanbul’daki yabancı oranının daha da yukarı çıkacağı beklentisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Borsada pembe tablo çizilirken küçük yatırımcının bu yükselişlerden yararlanamadığı çıkarımında bulunarak, halka arzlardaki kısa günün kârı anlayışının aslında borsa acemileri için büyük bir tuzak olduğunu söyledi.

Çetingüleç, “Halka arz edilmiş yeni kağıtlarda tahtalar tavanları bozup işleme başladığında daha yukarı gideceğini düşünerek bu kez elinde avucunda ne varsa aynı hisselere yatırdılar. İşte tam o sırada… Aç kurtlar sahneye çıkıp tahtaları silkelemeye başladı. Daha önce tavan tavan giden hisseler taban taban çözmeye başladı. Kârlar sıfırlandı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.