Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Konda’nın Seçim Anketiyle Fırladı! Bankalar Yüzde 7 Arttı

Güne yatay başlayan Borsa İstanbul, 14 Mayıs seçimlerinin ilk turda biteceği beklentisinin yarattığı iyimserlikle günün ilk yarısında yüzde 4 yükseldi.
Borsa Konda’nın Seçim Anketiyle Fırladı! Bankalar Yüzde 7 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Memleket Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin sağlık sorunu nedeniyle bazı programlarını iptal etmesi ve bugün saat 14.00’te adaylıktan çekileceğine dair açıklama yapacağı beklentisi borsaya bir miktar pozitif yansımıştı.

Ancak bugün piyasaların merakla beklediği Konda Araştırma şirketinin seçim anketi sonuçları asıl etkiyi yarattı. Piyasanın güvendiği sonuçlardan biri olan Konda anketine göre Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 49,3 oy oranıyla cumhurbaşkanlığına en yakın isim olarak görünüyor.

Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 43,7 oyla ikinci sırada yer alıyor. Araştırma kapsamında, 35 ilin merkez dâhil 120 ilçesine bağlı 194 mahalle ve köyünde 3480 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşüldüğü belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Konda

Raporda, “6-7 Mayıs tarihindeki araştırmaya ait bulgular Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalma ihtimalinin mevcut olduğunu göstermektedir. Fakat son haftada yaşanan oy değişim eğilimi devam ederse seçimin ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu lehine sonuçlanma ihtimali de bulunmaktadır.” ifadesine yer verildi.

Borsa İstanbul Seçimin İlk Turda Biteceği Beklentisiyle Yüzde 4 Arttı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Seçimin birinci turda biteceği beklentisinin artması piyasada kaygıların azalmasını sağlarken günün ilk yarısında sert yükselişler görüldü.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 endeksi Çarşamba günü yüzde 0,92 değer kaybıyla 4.494 puandan kapandı. Bugünkü işlemlere 4.492 puandan başlayan endeks, piyasanın açılmasıyla birlikte sert yükseliş sergiledi.

Yüzde 4’e yakın fırlayan endeks 4.663 puana kadar çıktı. Endeksi yukarı çeken temel faktör bankalar oldu. Banka hisselerine gelen alımlar sektör endeksinin yüzde 7’den fazla yükselmesini sağladı.

Saat 12.00 sularında Akbank, Garanti, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi hisseleri yüzde 7 civarında primli seyrediyor.

Aynı dakikalarda BIST 50 endeksi yüzde 4, BIST 30 endeksi yüzde 4,20 yukarı yönlü hareket ederken sektör endekslerinden finansal kiralama yüzde 3,26, gayrimenkul yatırım ortaklığı, yüzde 2,07,holding yüzde 4,72, kurumsal yönetim yüzde 3,50, sigorta yüzde 3,50, ulaştırma yüzde 3,30 ve mali yüzde 4,97 artıda seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın