Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İyileşiyor: Uzmanın İşaret Ettiği Seviyelere Dikkat!

Yılın ilk haftasında yüzde 2,12'lik bir yükseliş kaydeden BIST 100 endeksine yönelik Tuncay Turşucu açıklamalarda bulunarak görüşlerini sundu. İşte detaylar;
Borsa İyileşiyor: Uzmanın İşaret Ettiği Seviyelere Dikkat!
HABER GİRİŞ

Borsada BIST 100 endeksi yılın ilk haftasını yaklaşık yüzde 2,12’lik bir yükselişle tamamladı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) lisanslı borsa analisti Tuncay Turşucu, Youtube kanalı üzerinden borsaya yönelik tahminleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Endeksin genel olarak 7200-8200 aralığında yatay ve yönsüz bir seyir izlediğine işaret eden Turşucu, yılbaşından önceki düşüşlerin ardından yeni yılın ilk haftasındaki yükselişle yatırımcının nefes aldığını savundu.

BIST 100 endeksinin bu aralık içinde kalmaya devam etmesi durumunda 7400 seviyesinden 7200 seviyesine gerileyerek kritik bir destek noktasına tutunabileceği yönündeki tahminini açıkladı.

Eylül sonundan bu yana özellikle aşırı değerlenmiş hisselerde yaşanan değer kayıplarına dikkat çeken Turşucu, piyasa çarpanlarının yüksekliği dönemde genel olarak seçici olmanın önemini vurguladı.

Borsa Üzerinden Kredi Pozisyonları Baskı Yaratıyor

Portföylerini sağlıklı bir şekilde dağıtan yatırımcıların bu dönemi daha az zararla atlattığının altını çizdi. Ancak, borsa üzerinde baskı yaratan sebepler arasında kredi pozisyon büyüklüklerinin de rolünün büyük olduğuna işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Kredi hacmindeki artışın endeksteki oynaklıkları artırabileceği yönünde düşüncelerini dile getirerek, bu durumun dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Gübre fabrikalarındaki düşüşün endeks üzerindeki baskıyı tetiklediğini ifade eden Turşucu, bu durum hakkındaki gelişmelerin gelecek günlerde izlenmesi gerektiğine vurguda bulundu.

Piyasanın çıkmazdan kurtulması için taze para girişine ihtiyaç olduğunu öngörerek, bu potansiyelin yabancı yatırımcılardan gelebileceğini paylaştı. Bu kapsamda gelişmelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Turşucu, Moody’s tarafından Cuma günü açıklanacak Türkiye değerlendirmesinin ise yeterli olmadığı ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.