Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’dan Hatalı Emirleri Kapsayan Yeni Düzenleme

Borsa İstanbul, VİOP işleyiş esaslarında yeni düzenleme kararı aldı. Hatalı emirler dolayısıyla elde edilecek minimum zarar tutarında değişiklik yapıldı.
Borsa İstanbul’dan Hatalı Emirleri Kapsayan Yeni Düzenleme
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, 24 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) işleyiş esaslarında değişiklikler hakkında yeni duyurusunu paylaştı. Yeni düzenleme, hatalı emir/emirler dolayısıyla gerçekleşen işlemlerin iptali için aranılan kriterleri kapsıyor.

Açıklamada 25 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere hatalı işlemler nedeniyle elde edilebilecek minimum zarar tutarının, normal seans işlemleri için tam iş günü 17.30’dan önce minimum 100 bin lira, tam iş günü 17.30 ve sonrasında yapılan başvurularda 400 bin lira, akşam seansı işlemleri için yapılan başvurularda 100 bin lira olarak belirleneceği açıklandı.

Piyasa yapıcılara tahsis edilen kullanıcılarda işlem yapılabilen sözleşme ve hesapların borsa tarafından kısıtlandığı göz önüne alınarak kullanıcı tahsisine yönelik VİOP Prosedüründe yer alan ifadelerin güncelleneceği aktarıldı.

Bunun yanında İşlem Öncesi Risk Yönetimi Uygulamasında (PTRM) yapılan geliştirme ile sıfır olarak belirlenmiş risk limitlerine gün içerisinde farklı bir değer tanımlanarak limit belirlenebilmesi mümkün hale getirildiğinden VİOP Prosedüründe ilgili maddenin revize edilmesine karar verildiği paylaşıldı. Bu kapsamda VİOP Prosedüründe gerekli güncellemelerin yapılacağı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.