Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’dan Fon Duyurusu: Abu Dabi’de İşlemlere Başladı

Borsa İstanbul, Chimera S&P Turkey Shariah isimli fonun bugün Abu Dabi'de işlem görmeye başladığını açıkladı. İşte detaylar;
Borsa İstanbul’dan Fon Duyurusu: Abu Dabi’de İşlemlere Başladı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, kendi bünyesinde işlem gören şirketlere yatırım yapmak üzere Abu Dabi’de “Chimera S&P Turkey Shariah” Borsa Yatırım Fonu’nun kurulduğunu duyurdu.

Fon, bugün itibarıyla işlem görmeye başladı.

Borsa İstanbul ile Abu Dabi Borsası arasındaki çalışmaların ilk olarak, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Birleşik Arap Emirlikleri ile geliştirilen ilişkiler ve karşılıklı ziyaretler kapsamında başladığını aktardı.

Yapılan açıklamada, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın 24 Kasım 2021 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında iki ülke borsaları arasında mutabakat zaptının imzalandığı yer aldı.

Mutabakat zaptı doğrultusunda, iki borsanın birlikte çalışabilecekleri alanları değerlendirerek ilk olarak Abu Dabi Borsası’nın teknolojik dönüşüm çalışmaları alanında iş birliği yapma kararı aldığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’un İlk İhracatı

İki borsa arasındaki çalışmaların daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Şubat 2022 tarihinde Birleşik Arap Emirliklerine yaptığı ziyaret sırasında ticari anlaşmaya dönüştürüldüğü eklendi.

Ticari ikili anlaşmada Borsa İstanbul, Abu Dabi Borsası için geliştirilen sistemlerin kurulumu, entegrasyonu, verilerin aktarımı, uygulama ve kabul testleri, bilgi ve tecrübe aktarımı ve eğitim faaliyetlerinin yanı sıra teknik danışmanlık hizmetlerini de vermeye başladığının altını çizdi.

İmzalanan mutabakat zaptı çerçevesinin yanı sıra bir başka iş birliği alanı ise iki borsanın potansiyel yatırımcılarını artırmak yönünde gerçekleştiği iletildi.

Bu kapsamda Borsa İstanbul kuruluş çalışmalarına büyük destek vererek ve Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerine yatırım yaparak Chimera S&P Turkey Shariah Fonu’nun kurulduğu bildirildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun:

“Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerine yatırım yapmak üzere işbirliğimiz kapsamında desteğimizle kurulmuş olan Chimera S&P Turkey Shariah Borsa Yatırım Fonu’nun bugün Abu Dabi Borsası’nda işlem görmeye başlamasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Fonun toplam büyüklüğünün zaman içerisinde Abu Dabi’deki yatırımcıların artan ilgisi ve talepleriyle daha yüksek miktarlara ulaşacağına inanıyor ve yatırımcılarına yüksek kazançlar sağlayacağını ümit ediyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın